Uzak Bağlantı Portu Değiştirme

uzak-baglanti-portu-degistirmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise uzak masaüstü portu yani rdp portu değiştirme ile ilgili olacak. Uzak masaüstü portu adından da anlaşılacağı üzere uzak bağlantı yapılacağı zaman kullanılan porttur.

Şimdi size uzak bağlantı portunun nasıl çalıştığını ve gerektiğinde neden değiştirilmesi gerektiğini biraz daha basit bir dille anlatalım. Bu portu bir anahtar olarak düşünebilirsiniz. Uzak bağlantı portu gibi daha pek çok port vardır. Ve bunları da anahtarlar olarak düşünebilirsiniz. Bu portun kullanacağı uygulamayı da kapı olarak görün.

Uzak bağlantı portunun en çok kullanıldığı uygulama uzak masaüstü bağlantısı diyebiliriz. Yani uzak masaüstü kapısı. Bu kapıyı açmak için ise bize portlardan yani anahtarlardan uzak bağlantı portu yani anahtarı gerekir. Bu anahtar ise yani uzak bağlantı portu ise standart olarak 3389 dur. Yani herhangi bir uygulama için uzak bağlantı kurulacağında port numarası olarak 3389 girilir. Ancak dijital dünyada artık bu bir risk olabiliyor.

Yani sizin anahtarınızın nerede olduğunu hırsız biliyor ? Sizce de güvenlikli olması gereken bir sistemde müthiş bir açık değil mi ?

Uzak Masaüstü Portu Nasıl Değiştirilir ?

İşte bu açığı kapatmak yani uzak bağlantı portunu değiştirmek için yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Hemen başlat – çalıştır – regedit ile kayıt defterini açalım.

Burada şu kısma gidelim; HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\WinStations\RDP-Tcp. Buraya gelip RDP-Tcp klasörünün üzerine tıkladığınızda sağ tarafta seçenekler görünecek. Bu seçeneklerden PortNumber yazana çift tıklıyoruz.

uzak-masaustu-portu-degistirme

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda görünen ekran geldiğinde taban yazan kısmı ondalık olarak işaretleyin. Ve artık son olarak sol tarafta bulunan değer verisi kısmını istediğiniz şekilde değiştirin ve tamam diyerek kaydedip pencereleri kapatın. Artık uzak bağlantı port numarasını değiştirmiş oldunuz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Windows 10 Özel Ağ Sorunu ?

Bundan sonra herhangi bir uzak bağlantı yapacağınız zaman adres sonuna değiştirdiğiniz port adresini yazmanız yeterli. Eğer port numaranızı 4545 olarak değiştirdi iseniz bilgisayarınıza uzak bağlantı yapacağınız zaman bağlantı kısmına 192.168.1.222:4545 yazmanız gerekiyor. İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*