Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır ?

uzak-masaustu-baglantisi-kurmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise uzak masaüstü bağlantısı nasıl yapılır sorusuna cevap olacak. Bilgisayarımız her zaman yanımızda olmayabilir. Ve bilgisayarımıza uzaktan erişim sağlamak için bir takım ayarlar yapılması gerekir.

Bu ayarlara port açmak yada port yönlendirmek diyebiliriz. Başka bir yerden evimizdeki bilgisayarımıza bağlanmak için uzak masaüstü bağlantısı yapmamız gerekir. Ancak bunun öncesinde birde aynı ağ içinde uzak masaüstü bağlantısı kurabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir bağlantı yapmak istiyorsanız modem arayüzüne girerek işlem yapmanıza yani port açmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken işlem sadece bilgisayar ayarlarından uzak masaüstü bağlantısına izin vermektir.

Eğer aynı ağda bulunduğunuz bir bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı yapmak istiyorsanız şu adımları izleyin. Bilgisayar sağ tık – Özellikler – Gelişmiş Sistem Ayarları – Uzak – Bu Bilgisayara Uzaktan Bağlantıya İzin Ver seçeneğini seçip kaydettiğinizde artık bu bilgisayara aynı ağdan uzak bağlantıya izin vermiş olursunuz. Bu bilgisayara başka bir bilgisayardan bağlanmak için bağlantı kuracağınız bilgisayarda uzak masaüstü bağlantısı ekranını açın.

Uzak Masaüstü Port Ayarları

Bu ekrana ulaşmak için başlat kısmına uzak masaüstü yazmanız yada çalıştır penceresine mstsc yazıp enter a basmanız yeterli olacaktır. Artık tek yapmanız gereken açtığımız bu uzak masaüstü bağlantı ekranına az önce uzak masaüstü ayarı yaptığımız bilgisayarın ip adresini yazıp enter a basmak. Aynı ağda yaptığımız bu uzak masaüstü işlemi oldukça basit bir işlemdir. Ancak farklı ağlarda yani farklı mekanlarda belki farklı şehirlerde birbirinden bağımsız 2 bilgisayar arasında uzak masaüstü bağlantısı yapmak için biraz daha ayar yapmanız gerekecek.

Öncelikle yine uzaktan bağlanacağımız bilgisayara ilk işlemde yaptığımız ayarı yapmamız gerekiyor. Yani bilgisayar özelliklerinden uzak masaüstü bağlantısı için izin veriyoruz. Şimdi ise modem ip adresini internet tarayıcısına yazarak modem arayüzüne girelim. Şimdi yapacağımız ayarlar neredeyse tüm modemlerde aynıdır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Arp -a Komutu Nedir ? Ne İşe Yarar ?

modem-arayuzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modem arayüzüne girdikten sonra genelde Nat menüsü altında bulunan Port Yönlendirme kısmına gidelim. Bulduğumuz port yönlendirme kısmını aşağıda görüldüğü gibi dolduralım.

 

port-yonlendirme

 

Burada uzak kullanıcı kısmı boş kalacak. Yerel kullanıcı kısmına daha önceden uzaktan bağlanmak için ayar yaptığımız bilgisayarın ip adresini yazacağız. Adresleme adı ise uzak bağlantı vs. gibi herhangi bir isim olabilir. Diğer kısımlar ise resimde görüldüğü gibi olmalıdır. Bu ayarları da yaptıktan sonra artık yapmamız gereken tek bir işlem kaldı. Dış internet ip adresimizi öğrenmek. Bu adres ile artık gittiğimiz her yerden uzak masaüstü bağlantısı açtığımız bilgisayara direk bağlantı kurabiliriz. Dış internet ip adresini öğrenmek için Google a ip adresim nedir ? yada what is my ip gibi terimler yazarsanız çıkan her sayfada ip adresinizi öğrenebilirsiniz.

dis-internet-ip-adresi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki gibi ip adresinizi öğrendiğinizde artık bu ip adresi ile herhangi bir yerdeki bilgisayardan uzak masaüstü bağlantısı yapabilirsiniz. Yapmanız gereken bu ip adresini uzak masaüstü bağlantısı penceresine yazmak ve enter a basmak. İşte hepsi bu kadar.

NOT; Bu makaleyi uygulamalı görmek ve daha fazla bilgi edinmek için lütfen sizin için hazırladığımız makale videosunu izleyin.

Bu Makaleyi İzle.


Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*