Veri Merkezi Standartları

veri-merkezi-standartlariWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise veri merkezi standartları hakkında olacak.

Artık gelişmiş dijital çağdayız ve pek çok işimizi internet üzerinden yapıyoruz. Hatta yalnızca iş değil artık eğlenmek için de internete giriyoruz.

Örneğin sosyal medya sitelerindeki caps lere bakmak veya Youtube’ da eğlenceli videolar izlemek için interneti kullanıyoruz.

Evet son kullanıcı olarak biz bu hizmeti veya hizmetleri kullanıyoruz ancak arka planda olan biteni hiç düşündünüz mü ?

Yani internet ortamına iş veya eğlence amacıyla yüklediğiniz bir veri nerede saklanıyor sizce ? Herhangi bir siteye yaptığınız veri ( dosya ) yüklemesini yıllar sonra ilgili siteye tekrar girdiğinizde de görebiliyorsunuz.

Ve sizin gibi günde milyonlarca insan internete her saniye bir şey yüklüyor. Belki önemsiz belki de çok önemli olan bu yüklemeleriniz yani verileriniz nerede tutuluyor ? Tabi ki sunucularda.

Tier Veri Merkezi Seviyeleri Nelerdir ?

Donanımsal olarak her yönden çok büyük kapasiteye sahip çok gelişmiş ve birbirine bağlı çalışan onlarca belki de yüzlerce sunucuda sizin verileriniz tutulur. Ve bu sunucuların sürekli açık olması yani kesintisiz çalışması oldukça önemlidir.

Bu nedenle sunucuların herhangi bir yerde değil özel yerlerde bulunması gerekir. İşte sunucuların barındığı yerlere veri merkezi denir. Tüm sağlayıcı, barındırıcı firmaların bir veri merkezi vardır.

Bu data centerlar aralarında ufak değişiklikler olsa da genelde hizmet kaliteleri birbirine yakındır. Ancak tabi ki her veri merkezi kalitesi birbiri ile aynı değildir. Ve bir yerin veri merkezi olabilmesi için bazı standartlar vardır.

Bu standartlara veri merkezi standartları denir. Peki bu veri merkezi standartları nelerdir ? ve merkezi standartlarını kim belirler merak ediyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Telefon Santrali Nasıl Çalışır ? Santral Nasıl Kurulur ?

Öncelikle veri merkezi standartlarını belirleyen ve veri merkezi sertifikası veren uluslararası 3 kuruluş vardır. Bunlar; TIA , Uptime Enstitüsü ve Alman Veri Merkezi Yıldız Denetim Programıdır.

Bu kuruluşlardan TIA, veri merkezleri için 4 tip standart belirlemiştir. Bu standartlar; Tier 1, Tier 2, Tier 3, Tier 4’dür. Tier 1’den Tier 4’e doğru gittikçe gelişen yani daha iyi ve gelişmiş bir veri merkezi yapısını belirtmektedir.

Bununla ilgili resmi aşağıda görebilirsiniz.

veri-merkezi-standart-seviyeleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda da gördüğünüz gibi Tier 4 en iyi özelliklere sahip veri merkezi demektir. Şimdi bu 4 tip veri merkezi standardının daha detaylı özelliklerine göz atalım.

Tier 1 Veri Merkezi Özellikleri; Daha çok küçük işletmelere hizmet verirler. Herhangi bir veri veya enerji yedeklemesi yoktur. Bu nedenle herhangi bir elektrik kesintisine en fazla 10dk dayanabilir. Uptime oranı; %99,672′ dir.

Tier 2 Veri Merkezi Özellikleri; Enerji sistemleri kısmen yedeklidir ve enerji kesintisine 24 saat dayanabilir. Uptime oranı; %99,742′ dir.

Tier 3 Veri Merkezi Özellikleri; Eş zamanlı bakım özelli mevcuttur. Yani herhangi bir donanımın kapanmasına gerek olmadan bakımları yapılabilir. Enerji kesintisine 72 saat dayanabilir. Uptime oranı; %99,981′ dir.

Tier 4 Veri Merkezi Özellikleri; Tier 3’ün tüm özellikleri mevcuttur. Bunlara ek olarak yüksek güvenlikli ve sürekli çalışan personeli vardır. Enerji kesintisine 96 saat dayanabilir. Uptime oranı; %99,994′ dür.

Arkadaşlar veri merkezi uptime süresi çok önemlidir. Yukarıda gördüğünüz gibi uptime süreleri birbirlerine çok yakın olsa da yıl olarak bakıldığında Tier 1 yılda neredeyse 29 saat kesinti ile çalışırken, Tier 4 yalnızca 0,5 saat kesintiye uğramaktadır.

Son olarak bu Tier data center standartları arasındaki tüm farkları görebileceğiniz tablo aşağıdaki gibidir.

tier-sertifikalari-arasindaki-farklar

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Windows 10 Özel Ağ Sorunu ?

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*