VR Teknolojisi ile Yükseklik Korkusu Yenilir mi?

vr-teknolojisi-ile-yukseklik-korkusu-yenilir-miWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise vr teknolojisi ile yükseklik korkusu yenme hakkında olacak.

Son zamanlarda adından epey söz ettiren VR teknolojisi gelecek yıllarda tedavi yöntemi olarak kullanılabilmek üzere hazırlanıyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar ve çalışmalar kapsamında, sanal gerçeklik teknolojisinin yükseklik korkusu gibi fobiler üzerinde etkisi olup olmadığı tespit edildi.

Çalışmalar, İngiltere’de gerçekleştirildi. Yükseklik korkusuna sahip olan 100 kişilik bir test grubu oluşturuldu. Dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer alan Oxford Üniversitesi tarafından, sanal gerçeklik teknolojisi ile oluşturulan test grubuna terapi yöntemi uygulandı.

Test ve deneyler sonucunda çalışmanın getirmiş olduğu istatiksel ve grafiksel başarı, VR teknolojisinin gelecek yıllar içerisinde ruh ve sinir hastalığı bozukluklarında ve fobi derecesine gelmiş korkularda tedavi yöntemi olarak kullanılıp kullanılmayacağına yönelik sinyaller vermiş oldu.

49 Kişiye Terapi Yöntemi Uygulaması

Oxford Üniversitesi tarafından oluşturulan 100 kişilik grup içerisinden 51 kişiye herhangi bir şekilde deney ya da terapi yöntemi uygulanmazken, 49 kişiye iki hafta boyunca ortalama günde yarım saat süren terapi yöntemi uygulandı.

Sanal gerçeklik teknolojisi yardımı ile 49 kişiye farklı türde görevler verildi. Uygulanan terapi yöntemi içerisinde ağaçta kalan bir kediyi kurtarmadan, güvensiz yüksek binalar üzerinden atlanmasına kadar çeşitli görevler yer aldı.

Deneklerden istenen görevler sonucunda, deneklerin görevlere olan tepkisinde azalma ve görevi daha kolay ve çabuk bir şekilde yerine getirme eğiliminde bulundukları görüldü.

VR Teknolojisi ile Fobiler Tedavi Edilebilir

Yapılan terapi yöntemi ve diğer görevler ile 49 kişinin iki hafta süren yarım saatlik testler sonucunda, fobileri (korkuları) üzerinde cesaretlerinin arttığı ve yükseklik korkusu gibi korkularda büyük ölçüde azalma meydana geldiği fark edildi.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Android Telefona Radyo Yükleme

Bu sayede VR teknoloji sayesinde, 100 kişilik grup içerisinden 49 kişiye uygulanan testler sonucunda korkuların %68 oranında hafiflediği tespit edilmiş oldu.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*