Web Sitesi Satışı Nasıl Yapılır ?

web-sitesi-satisi-nasil-yapilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise bir web sitesi nasıl satılır bununla ilgili olacak.

Bulunduğumuz çağda artık her şey internet üzerinden yapılabiliyor. Ve insanlar kendilerini bir şekilde internet üzerinde de yani sanal dünyada da göstermek istiyorlar.

Çoğu zaman iş ile ilgili olsa da çoğu zaman eğlence, hobi veya başka nedenlerden dolayı da olabiliyor. Kendinizi internet üzerinde pek çok şekilde belli edebilirsiniz.

Bu yöntemlerden tabi ki de en bilinenleri bir sosyal medya hesabı açmak, Youtube kanalı açmak veya kendinize bir web sitesi kurmak olabilir. Bugünkü makalemiz en son söylediğim seçenek ile ilgili olacak.

Yani bir web sitesi kurmak ve daha sonra bu web sitesini satmak ile ilgili. Tabi ki de herkes web sitesini satmak için kurmaz. Ve zaten her web sitesi satın alınacak kadar değerli olmaz. Ancak bazı zamanlarda web sitenizi satışa çıkarmak isteyebilirsiniz.

İnternet Sitesi Satışı Nasıl Yapılır ?

internet-sitesi-satisi

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunu belki artık web sitesi ile ilgilenmek istemediğinizden veya belli bir para ihtiyacınız olduğundan yapıyor olabilirsiniz. Veya sektör değişikliği yada sizin için başka özel sebepler olabilir. Özellikle uzun yıllardır aynı web sitesini yöneten biri için site satışı oldukça zordur.

Çünkü artık yıllar boyunca binlerce yazı yazmış ve artık sitesi onun çocuğu gibi olmuştur. Ve satmakta zorlanabilir. Ancak en sonunda web sitenizi satmaya karar verdiyseniz, gelin şimdi bunu nasıl yapacağınızı öğrenelim.

Arkadaşlar öncelikle bu makalede web sitesi nerede satılır konusu işlenmeyecek. Web sitesi nasıl satılır yani site satış aşamaları nelerdir bu konuya değineceğiz. Ancak web sitenizi satmanın en mantıklı ve rahat yolu webmaster forumlarında ilan, konu açmaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Güncelleme Öncesi Adsense Nedir ?

Türkiye’ de bir kaç büyük webmaster yani web site işleriyle uğraşan insanların toplandığı siteler mevcuttur. Bu alanlara konu açarak, eğer sitenizde gerçekten kaliteli yani satın alınabilecek bir site ise rahatça satabilirsiniz.

Örneğin r10.net veya wmaraci.com adreslerinden birinde mutlaka sitenizi satabilirsiniz. Bu konuya da kısaca değindikten sonra siteyi nasıl devredeceğiz bu konuya geçelim. Arkadaşlar öncelikle dolandırılmamaya dikkat edin.

Bu nedenle ücreti peşin almanızı veya en azından yarısını alarak işlemlere başlamanızı tavsiye ederim. Veya karşı tarafın size verdiği güvene göre önce siz siteyi veri daha sonra ödemeyi alın bu size kalmış bir durum.

Güven işini çözdükten sonra site satışında verilmesi gerekenler şunlardır; alan adı, site dosyaları ve eğer satışa dahilse ve var ise Adsense hesabı. Yani sitenin hostingini veremezsiniz arkadaşlar. Siteyi alacak olan kişiye dosyaları ilettiğinizde kendi hosting alanına yükleyerek siteyi kullanır.

Öncelikle alan adını yani domain i devredin. Eğer alan adının bulunduğu firmada siteyi satacağınız kişinin de hesabı varsa iç transfer ile anında ve ücretsiz şekilde alan adını karşı tarafa verebilirsiniz. Eğer hesabı yok ise ala adı transfer işlemi başlatarak yine alan adını verebilirsiniz.

Ancak farklı firmaya transfer işlemi bir kaç gün sürdüğünden karşı tarafın aynı firmada hesabı yoksa bile bir üyelik açarak alan adını hemen alabilir. Ancak bu sizin probleminiz değil arkadaşlar, karşı taraf nasıl isterse öyle yaparsınız.

Alan adını verdikten sonra sitemizin veritabanını ve dosyalarını komple yedek alarak karşı tarafa veririz. Bu işlemden sonra zaten artık neredeyse bitti sayılır.

Çünkü alan adını karşı taraf aldığında, alan adını kendi hosting inin adreslerine yönlendirip, verdiğiniz dosyaları da hosting e yüklediğinde artık site tamamen siteyi satın alan kişinin tarafında çalışmaya başlar.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Read More Yazısını Düzenleme

Son olarak eğer sitenin bir Adsense hesabı var ise onu da eğer satışa dahil ettiyseniz onu da verirsiniz. Ancak tabi Adsense e giriş yaparken kullandığınız mail adresini vermeden Adsense i devretmek istiyorsanız, hemen Adsense Mail Adresi Değiştirme makalemizi okuyarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Ancak eğer mail adresi sizin için önemli değilse direk Adsense giriş bilgilerinizi karşı tarafa vermeniz yeterlidir. Bunlar dışında sitenizde Google Analytics kodları vs var ise bunlarla ilgili bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Siteyi alan kişi kendi hesabı ile yeniden Analytics veya başka kodları ekleyerek devam edebilir. Yani özetle alan adı ve site dosyalarını vermeniz yeterlidir arkadaşlar. Eğer sitenin Adsense hesabı da varsa ve bunu da satışa eklediyseniz Adsense hesabını da verebilirsiniz.

Bunlar dışında site satışı sırasında karşı tarafa verilmesi gereken başka bir şey yoktur. Son olarak sitenizi tamamen karşı tarafa verdiğinizde bir müddet kendi tarafınızdan siteyi silmemeyi öneririm.

Yani yaklaşık 1-2 hafta kendi hostinginizde site dosyaları ve veritabanı kalsın ki herhangi bir problem, eksik dosya vs olursa yeniden elinizin altında yedekler olsun. İşte bu şekilde sitenizi satabilirsiniz arkadaşlar.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*