Whatsapp Yüzünden 5 Aydır Hapis Yatıyor!

whatsapp-yuzunden-hapis-yatiyorWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Teknoloji Haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Dünyanın her bir yerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, Hindistan’da yaşayan bir gencin hayatının değişmesine sebep oldu.

Junaid adında ve 21 yaşında olan genç, uygulama içerisinde dahil olduğu bir grup üzerinden arkadaşları ile normal olarak sohbet etmekteydi.

Grupta yönetici olarak bulunmayan genç, yönetici olan kişinin uygulamadan ayrılmasından sonra gruba otomatik olarak yönetici atandı.

Grubun yöneticisi olarak gözüken Junaid, bu sebepten ötürü 5 aydır hapis yatıyor.

Otomatik Olarak Yönetici Seçilmişti

Günümüzde dijital dünyada gerçekleşen hukuki olaylar ile ilgilenen farklı departmanlar bulunuyor.

Whatsapp uygulaması üzerinden yaşanan bu olayda, Hindistan polisi grup içerisinde şüpheli eylemlerin gerçekleştiğini düşünerek, grupta yer alan tüm kişileri gözaltına aldı.

Ardından grubun yöneticisi olarak gözüken fakat otomatik olarak Whatsapp tarafından grup yöneticisi ilan edilen Junaid hapse atıldı.

Hapse atılmasının ardından ise 5 aylık bir süre geçti.

Ailesi ve arkadaşları tarafından alınan ifadelere rağmen genç hakkındaki soruşturma devam ediyor.

Eylem Grubu Olarak Yer Alıyordu

Junaid’in içinde yer aldığı grup, bir eylem grubu olarak yer alıyordu. Ailesi tarafından verilen ifadelere göre Junaid’in hiçbir suçu bulunmuyor.

Hindistan polisine göre ise 21 yaşındaki gencin, bu grup içerisinde bulunması bile suç olarak sayılıyor…

Günümüz teknolojisinde Whatsapp grup içerisinde bulunmak oldukça kolay.

Kullanıcılara gönderilen bir link üzerinden bile grup içerisinde dahil olunabilirken, kullanıcıların bu tip suçlardan uzak kalması neredeyse artık imkansız gibi.

Sizlerde böyle bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız, Whatsapp gruplarınızı güncellemek ve bulunduğunuz grupları tekrardan incelemek isteyebilirsiniz.

Sizlere gönderilen linkleri incelemeden, grup hakkında bilginiz olmadan herhangi bir gruba dahil olmamak bu noktada oldukça önemli.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Telefonların Güncel SAR Değerleri

Dijital ortamda yayılan hukuki suçlardan korunmak adına sitemizde yer alan diğer yazıları okuyabilirsiniz.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*