Windows 10 Lpt Yazıcı Port Sorunu

windows-10-lpt-yazici-sorunuWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Yazıcılar kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise Windows 10 da lpt yazıcı bağlama ile ilgili olacak. Bildiğiniz üzere bilgisayarlar genelde tek başına çalışan cihazlar değildir. Yani pek çok bilgisayar ek bir işlev yapmak için başka bir cihaza gereksinim duyar.

Bu işlemlerden biride bilgisayardan çıktı almaktır. Çıktı almak yada yazdırma yapmak için yazıcılara gereksinim vardır. Bir kaç tür yazıcı bağlantı çeşitleri vardır. Bunlardan en sık bağlantı yapılan 2 şekil usb bağlantı ve lpt yazıcı bağlantısı olarak geçmektedir.

Bugün ki makalemize konu olan durum ise Microsoft un en son çıkarmış olduğu işletim sistemi olan Windows 10 da yaşadığımız yazıcı lpt portu sorunu ile ilgili olacak. Sorunumuzu biraz daha açacak olursak lpt portuna taktığımız yazıcıdan herhangi bir döküm almaya çalıştığımızda çıktı almıyor yani yazdırma sırasında takılı kalıyor ise yapmanız gereken işlem oldukça basit.

Windows 10 Lpt Sorunu Nasıl Çözülür ?

Lpt tür bağlantı genelde fatura yazıcılarında yapılır. Yani nokta vuruşlu yazıcılar da diyebiliriz. Windows 10 haricinde diğer işletim sistemi sürümlerinde ben bu hatayı daha önce görmedim. Yani Windows 10 lpt yazıcı sorunu sadece bu işletim sistemine özel diyebiliriz.

Peki bu yazıcı bağlantı sorununu nasıl çözeceğiz ? Hep birlikte öğrenelim. Öncelikle Bilgisayar sağ tık – özellikler – aygıt yöneticisi kısmını açalım. Aygıt yöneticisini açtıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bağlantı noktaları – yazıcı bağlantı noktası (lpt1) kısmını açın ve yazıcı bağlantı noktası (lpt1) in üzerine çift tıklayın.

windows-10-lpt

 

 

 

 

 

 
 

Şimdi aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Burada yapmamız gereken ise kırmızı ile işaretlenmiş olarak gördüğünüz kısım eğer sizde işaretli ise işaretini kaldırın ve tamam diyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında aynı kısmı yeniden işaretleyin ve tamam deyin. Şimdi tekrar çıktı almaya çalıştığınızda işlemin başarılı olduğunu göreceksiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Bizhub 163 Network Scanner Ayarlama

Son bir not olarak eğer sizde en baştan bu kısım işaretli değil ise önce işaretleyin bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra tekrar işaretini kaldırarak çıktı almayı deneyin. Hepsi bu kadar.

windows-10-lpt-baglantisi

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

One thought to “Windows 10 Lpt Yazıcı Port Sorunu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*