Windows 10 Özel Ağ Sorunu ?

windows-10-ozel-ag-sorunuWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise Windows 10 ağ konumu değiştirme hakkında olacak. Yani daha bilinen tanımı ile Windows 10 özel ağ değiştirme hakkında olacak.

Windows 10 Microsoft un en son piyasaya sürdüğü işletim sistemi. Aslında kullanmaya başlayalı üzerinden hatırı sayılı bir zaman geçmesine rağmen halen tam olarak kullanımını çözemedik. Bunun en büyük nedeni de tabi ki önceki işletim sistemlerinden farklı olan arayüzü. Mesela Windows 10 öncesi işletim sistemlerinden biri olan Windows 7 belki de kullanımı en basit işletim sistemiydi.

Windows 10 Özel Ağ Kaldırma ?

Ve bugün ki makalemize konu olan ağ konumu değiştirme işlemi de oldukça basit bir şekilde yapılabiliyordu. Ancak Windows 10 da ağ ve paylaşım merkezini açtığımızda ağ konumu etki alanı kısmında karşımıza pasif görünümde yani değiştirilemez bir özel ağ seçeneği görünüyor. Halbuki bu seçenek diğer işletim sistemlerinde üzerine tıklayınca değiştirilebilir haldeydi.

Aslında ağ konumu değiştirme olayı kişisel ev bilgisayarlarında pek sorun olmazken şirket ortamında bilgisayarlar arası paylaşım olduğundan bazen değiştirilmesi gerekebiliyor. Peki Windows 10 da ağ türünü değiştirmek için ne yapmalıyız ? gelin hep birlikte öğrenelim. Arkadaşlar Windows 10 ağ etki alanını özel ağ dan ortak ağa geçirmek için izlemeniz gereken yol şöyle. Öncelikle Çalıştır penceresini açın ve secpol.msc yazarak enterlayın.

Şimdi sol taraftaki menüden Ağ Liste Yöneticisi İlkeleri menüsünü açın. Sağ tarafta açılan ekrandan bağlı olduğunuz Ağa çift tıklayın. Şimdi Ağ Konumu sekmesine gelin ve Konum Türü kısmını Ortak olarak değiştirip kaydedin ve çıkın. İşte yapmanız gereken tüm işlemler bu kadar. Artık istediğiniz zaman bu kısımdan ağ konumunuzu değiştirebilirsiniz ve özel ağ sorunundan kurtulabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İnterneti Hızlandıran Dns Ayarı

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

4 thoughts to “Windows 10 Özel Ağ Sorunu ?”

 1. merhaba yazınız için teşekkür ederim fakat benim bilgisayarımda olmadı secpol.msc windovs bulamdı diye ibare veriyor sonrada ilerkeyemiyorum

  1. Merhaba Mustafa, maalesef Windows yazılımsal olarak bozulmuş gibi görünüyor. Bu durumda Windows u tekrar kurmalısın.

   1. Ben orjinal temiz windows 10 home single language kullanıyorum secpol.msc diye windows çalıştır a yazdım windows bulamadı 🙂

    1. Merhaba Baran, ne yazık ki bu çözüm yöntemi tüm Windows 10 sürümlerinde işe yaramayabiliyor. Yardımcı olamadığımız için üzgünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*