Windows 8 Yönetici Yetkisi Verme ve Kullanıcı Şifresi Kaldırma

windows-8-sifreWebisyo’ dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün ki makalemizi Teknik Servis kategorimiz altına yazıyoruz. Makalemiz ise Windows 8 admin şifresini unuttum sorununa çözüm olacak. Arkadaşlar bugün ki anlatacağımız konu aslında parola ve oturum açma ile ilgili 1 den çok
soruna çözüm yolu olabilir. Mesela ben bugün anlatacağımız netplwiz komutunu normal bir kullanıcıya admin yetkisi vermek için kullandım.

Peki neden buna gerek duydum hemen daha net açıklayayım. Kullanıcı yanlışlıkla yönetici hesabını kaldırmıştı ve bilgisayarda herhangi bir yönetici izni gerektiren uygulamayı açmaya çalıştığında kullanıcı denetim izni için evet demesi gerektiğinde bunu diyemiyordu.

O yüzden bende normal kullanıcıya admin yetkisi vererek bu sorunu ortadan kaldırmış oldum. Ancak daha öncede söylediğim gibi şimdi anlatacağımız bu yöntem ile hem normal kullanıcıya yönetici yetkisi verebilirsiniz hem kullanıcı parolasını kaldırabilirsiniz veya sizi aklınıza gelen değişik fantezileri de yine uygulayabilirsiniz 😀 O zaman sözü daha fazla uzatmadan gelin Windows 8 parola ve yetki değişikliği işlemleri nasıl yapılır öğrenelim.

Windows 8 Kullanıcı Yetkisi ve Parolası Değiştirme

Ön Bilgi; Eğer benim örneğimdeki gibi yönetici hesabı silinmişse aşağıda anlatılan şekilde normal kullanıcı ile çalıştır penceresinde işlem yapmanıza izin vermeyecektir. Bunun için aşağıda anlatılan işlemleri bilgisayarınızı güvenli modda admin hesabı ile açarak uygulamanız gerekmektedir.

1- Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresini açın ve netplwiz komutunu girin.

windows-parola-kaldirma

 

 

 

 

 

2- Açılan Kullanıcı Hesapları ekranında parolasını kaldırmak istediğiniz kullanıcıya tıklayarak alt kısımdan Parolayı Sıfırla seçeneğine tıklayın. Normal bir kullanıcıya admin (yönetici) yetkisi vermek için ise yine istediğiniz kullanıcıyı seçip aşağı kısımdan Özellikler ve daha sonra açılan ekrandan Grup Üyeliği kısmını seçip kullanıcıyı Yönetici olarak belirledikten sonra Tamam diyerek penceleri kapatın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Laptop Klavye Kilitleme

parola-kaldirma

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*