Windows Vpn Bağlantısı İnterneti Kesiyor Çözümü!

vpn-baglantisi-interneti-kesiyorWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Network kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Windows vpn bağlantısı yapınca internetin kesilmesi ile ilgili olacak.

Vpn kullanma amacımız genellikle veri güvenliği oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere (Virtual Private Network) özel sanal ağ, ile bir uygulamaya veya network e ip bazında gerçek bilgilerinizi göstermeden bağlanabilirsiniz.

Tabi ki de bu kavram oldukça kabataslak ve vpn oldukça geniş bir dünyadır. Bir den fazla vpn türü vardır ve bu türlerin oldukça fazla kullanım alanları, amaçları bulunmaktadır. Bugün ise Windows bilgisayarımızda vpn yapınca neden internet kesilir ? bunun çözümünü anlatacağız. Arkadaşlar Windows’ da vpn bağlantısını aktif ettiğinizde internetinizin kopmasının nedeni şudur.

Vpn Balantısı İnterneti Kesiyor ?

Windows vpn bağlantısının gateway ( varsayılan ağ geçidi ) ini varsayılan gateway olarak ayarlar. Yani vpn bağlantınızın gateway’i neyse bilgisayarınızın gateway’ i de o olur. Böyle olunca da normal olarak internet bağlantısı kesilir. Ancak şimdi göstereceğimiz ayar ile bu durumun önüne geçmek yani vpn ve Windows gateway’lerini ayırmak mümkün. Vpn gateway adresinin varsayılan gateway olmasını engellemek için Ağ paylaşım merkezini açın.

vpn-ayarlari

 

Yukarıda gördüğünüz gibi paylaşım merkezini açtıktan sonra vpn bağlantımızın üzerine tıklayalım. Vpn bağlantınızın üzerine tıkladığınızda aşağıdaki resim 1 penceresi açılacak. Bu pencerede özellikler butonuna tıklayın. Özeliklere tıkladığınızda ise resim 2 penceresi gelecek.

Buradan ise ağ iletişimi sekmesine geliyoruz ve orta kısımdan IPv4 üzerine gelerek aşağıdan özellikler butonuna basıyoruz. Özelikler dedikten sonra resim 3 penceresini göreceksiniz. Buradan ise gelişmiş butonuna tıklayın. Gelişmiş butonuna bastığınızda ise son olarak resim 4 penceresini göreceksiniz.

Burada yapmamız gereken ayar aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi uzak ağda varsayılan ağ geçidini kullan seçeneğinin işaretini kaldırmak ve aşağıdan tamam butonuna basarak işlemi kaydetmek.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Ağ Kablosu Nasıl Yapılır ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlar yukarıdaki işlemleri yaptığınızda artık vpn bağlantınız aktif olduğunda bilgisayarınızdaki internetin kesilmemesi gerekiyor. Eğer halen problem yaşıyorsanız nedeni şu olabilir. Arkadaşlar bu işlemi vpn bağlantınızı aktif etmeden önce yapmanız daha faydalı olacaktır.

Bu yüzden eğer vpn bağlantınız aktif iken yaptıysanız yine internet bağlantı problemi yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumda vpn bağlantınızı gerekirse kaldırın ve yeniden ekleyin. Ekledikten sonra aktif etmeden önce yani vpn bağlantısı yapmadan önce anlatılan ayar değişikliğini uygulayın ve daha sonra vpn bağlantısı yapın.

Artık bir orun yaşamadan hem vpn hemde internet bağlantısı kullanabilirsiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

35 thoughts to “Windows Vpn Bağlantısı İnterneti Kesiyor Çözümü!”

 1. Windows 8.1 ‘de 4. resimdeki ayar olmadığı için uygulayamıyorum. ‘Uzak ağda varsayılan ağ geçidini kullan’ diye birşey yok.

  1. Merhaba Hasan, şuan test edebileceğim bir Windows 8.1 işletim sistemli bir bilgisayar bulamadığımızdan sanırım yardımcı olamayacağız.

   Buna ek olarak Windows 8.1 pek çok uygulamada problem çıkaran eksik bir işletim sistemidir. Bu nedenle işletim sisteminizi yükseltmenizi öneririz.

 2. Merhabalar. Vpn ile uzun süredir internet bağlantımı yapamıyorum. Forumlara ve sitenize de baktım. Fakat ‘Uzak ağda varsayılan ağ geçidini kullan’ seçeneği bende de gözükmüyor arkadaşın da dediği gibi. Fakat ben windows 7 işletim sistemi kullanıyorum. Bir türlü çözümünü bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Fatoş,

   Şimdi kontrol edebildim ve tüm işletim sistemlerinde vpn bağdaştırıcı ayarları kısmında bu ayarın olduğunu gördüm.

   Ancak belirttiğim gibi ağ paylaşım merkezini açtığınızda vpn bağlantınızın üzerine tıkyarak ilgili ayara ulaşabilirsiniz.

   Eğer normal ethernet bağdağtırıcınızın üzerine tıklarsanız bu seçeneğe ulaşamazsınız.

   Bu nedenle lütfen vpn bağdaştırıcı ayarları kısmına girdiğinizden emin olun. Kontrol ettikten sonra sonucu bizlere yeniden bildirmenizi rica ederiz.

   1. Başta da dediğiniz şekilde yaptım, vpn bağlantısı üzerinden kontrol ettim fakat yok dediğim gibi bu seçenek.

    1. Merhaba Fatoş, Windows 7’de kontrol ettiğimde ben ilgili seçeneği görebildim. Muhtemelen Windows 7’nin versiyonları arasında bir değişiklik var ise bu nedenle göremiyor olabilirsiniz. Eğer imkanınız var ise Windows 7 farklı bir versiyonda kontrol etmeniz faydalı olabilir.

  1. Merhaba,

   Ağ paylaşım merkezini açtığınızda vpn bağlantınızın üzerine tıklayarak ilgili ayara ulaşabilirsiniz.

   Eğer normal ethernet bağdağtırıcınızın üzerine tıklarsanız bu seçeneğe ulaşamazsınız.

   Bu nedenle lütfen vpn bağdaştırıcı ayarları kısmına girdiğinizden emin olun.

   1. Hocam windows 10 var ama bu vpn ile dedigim yere geldigimde senin dedigin resim 4 deki durum cikmiyor videonuda izledim defalarcada denedim yok oyle bir sey.bende durup dururken boyle oldu oncexen yoktu.baska bir yolu yokmu

    1. Merhaba Orhan, bu işlemi ben Windows 10 da yaptım ancak diğer sistemlerde deneme şansım olmadı. Ancak gelen yorumların bazılarında Windows 7 de de bu seçeneğin olmadığını gördüm. Ancak kontrol etme şansım olduğunda çalıştığım yerde Windows 7 de de kontrol ettiğimde bu seçeneğin olduğunu görmüştüm. Bu durumda sonuç olarak belki işletim sistemi sürümünden kaynaklı veya vpn & ağ bağdaştırıcı yapılandırmasında bir eksiklik olduğundan sizlerde ilgili seçeneğin çıkmadığını düşünüyorum.

     1. Merhaba VPN bağlanınca internet kesiliyor diye bütün adımları takip ettim 4. Adımda uzak ağa seçeneği bende yok yardimci olabilir misiniz

 3. Gelişmiş TCP/IP ayarlarına geldim fakat ”Uzak ağda varsayılan ağ geçidini kullan” seçeneği bulunmuyor. Ayrıca bir çözümü yoksa özel olarak görüşebilir miyiz?

  1. Merhaba Mert Bey,

   Makalede anlatılan yoldan başka ne yazık ki çözüm bulunmuyor. Bunun dışında diğer konular için iletişim menüsündeki formdan veya info@webisyo.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

  1. Merhaba Volkan, sorunuzu tam anlayamadım. Ama bilgisayarı kullanmıyorsunuz sanırım. O halde mobilden bilgisayarınıza teamviewer veya farklı bir program ile bağlanıp işlem yapmayı deneyebilirsiniz.

 4. Merhaba, Chrome uzaktan masaüstü ile şirkete bağlanmak için gerekli işlemleri yapmıştım. Laptop windows10 şirketteki windows7. Şirketteyken bağlantıyı kurdum kontrol ettim ama eve gelince bağlanmaya çalışırken şirketin interneti kesiliyormuş. Bunun sebebi ne olabilir?

  1. Merhaba Esra, aslında makalede tam olarak bunu anlatıyoruz. Yani Vpn yaptığınızda internetin kesilmemesi için gerekli ayarı. Bu ayarı yaptınız mı ?

 5. Evet arkadaşım bende aynı sorunu yaşıyorum windovs 10 kullanıyorum dediğiniz menü sayfası yerine başka sayfa çıkıyor nereden girersen gir pc ye format attım bunun yüzünden yinede yok kafayı yiyeceğim kim yardımcı olacaksa olsun da kurtarsın bizi

  1. Merhaba Orhan, bu işlemi ben Windows 10 da yaptım ancak diğer sistemlerde deneme şansım olmadı. Ancak gelen yorumların bazılarında Windows 7 de de bu seçeneğin olmadığını gördüm. Ancak kontrol etme şansım olduğunda çalıştığım yerde Windows 7 de de kontrol ettiğimde bu seçeneğin olduğunu görmüştüm. Bu durumda sonuç olarak belki işletim sistemi sürümünden kaynaklı veya vpn & ağ bağdaştırıcı yapılandırmasında bir eksiklik olduğundan sizlerde ilgili seçeneğin çıkmadığını düşünüyorum.

 6. Olmuyor hocam deniyorum olmuyor. Windscribe ile deniyorum. Dediklerini harfi harfine yaptım internetim hala kesiliyor.

 7. sizin ağ bağlantıları kısmında vpn olarak bir ağ var. bunu nasıl yaptınız? bizde normal wifi ağ görünüyor, yapamayan herkes o yüzden yapamıyor. normal ağ özelliklerinde sizin belirttiğiniz seçenekler çıkmıyor.
  teşekkürler

  1. Merhaba Ata, evet haklısın bunu kısa zamanda kontrol edip yine buradan dönüş yapmaya çalışacağım.

 8. Merhaba, sorunu araştırmamışsınız sanırım

  https://i.hizliresim.com/0R3ljW.jpg

  bakın resimde sizin protokolleri uyguluyoruz ancak sizin ulaştığınız yere ben bir benim gibi yorum yapan hemen hemen herkes ulaşamamış aynı şeyleri söylemişsiniz hep ancak gördüğünüz gibi kapalı konumda duruyor wpn avast vpn’sini satın aldım ancak kullanamıyorum.

  1. Merhaba ben de sizin gibi aynı yerde kaldım, win 7 kullanıyorum. Bir çözüm bulabildiniz mi acaba?

 9. merhaba
  bu sorun bende de var. win10 pro kullanıyorum. ücretli vpn uygulaması. çalıştırdığım zaman hiçbir sayfa açılmıyor.vpn bağlantısı kapattığımda sayfa açılıyor. tüm tarayıcılar da denedim. bahsettiğniz yöntem de Gökhan arkadaşımızın attığı resimde ki gibi çıkıyor bende de ayarlar. modemle alakalı sorun olduğunu sanmıyorum. çünkü telefondan aynı modeme wifi ile bağlanıp vpn açtığımda hiçbir sıkıntı yok. bilgisayar da antivirüs, güvenlik duvarı vs. kapalı. internette anlatılan tüm çözüm yollarını denedim. sonuç değişmedi. umarım bir çözüm bulunur. teşekkürler.

 10. Komut İstemi’ni (cmd) yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları giriniz:
  1. netsh int ip reset a.txt (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığını teyit edin.)
  2. netsh winsock reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın. Bazı bölümlerin sıfırlandığını ve karşılığında TAMAM yazdığını teyit edin.)
  3. netsh winhttp reset proxy (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın.)
  4. netsh advfirewall reset (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın.)
  5. ipconfig /flushdns (Komutunu yazıp ENTER tuşuna basın.)
  Bilgisayarınızı yeniden başlatınız.Benımde daha önce karşılastığım problemlerden biri ise “ağ ve internet ayarları öğesinden—>Ara sunucuda “el ile ara sunucu kurulumu” hiç kapanmadı daha doğrusu ben kapattığımda yine açılıyordu ve adres ve bağlantı noktaları oluşturuyordu.Admin hesabıyla da denedim olmadı sonra sistemimi malwarebytes ile tarattım ve proxy virüsü “Hijack.AutoConfigURL.PrxySvrRST ” regedit dosyalarına bulaşmış sildikten sonra malware programı ile artık internete girebiliyorum ve el ile ara sunucu kurulu artık kapalı konumda.bu sorunda ınternete girmemi engelliyordu

 11. ben de win 7 kullanıyorum son sekmede IP seçenekleri farklı, (uzak ağda varsayılan ağ geçidini kullan) opsiyonu yok bu yüzden çözümü uygulayamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*