WordPress Gravatar Kullanımı

wordpress-gravatar-kullanimi

Webisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimize ekliyoruz. Makale konumuz ise WordPress sitede gravatar kullanımı ile ilgili olacak. Tabi gratavarın nasıl kullanılacağını anlatmaya geçmeden önce gravatarın ne olduğundan bahsetmekte fayda var.

Gravatar kelimesi adından da anlaşılacağı üzere avatar isminden türemiştir. Avatar kelimesini aslında tüm internet kullanıcıları duymuştur. Bir siteye üye olurken avatarınızı seçersiniz yani sizi temsil edecek resmi seçersiniz ve diğer kullanıcılar sizi bu avatarınız ile görürler. Aslında gravatarın da bundan pek bir farkı yok. Fark şu; gravatar, Gravatar.com sitesinin uyguladığı bir avatar sistemidir.

Gravatar sitesine kayıt olur ve kendinize bir avatar oluşturursunuz ve daha sonra gravatar sistemini kullanan bir sitede oturum açtığınızda yada yorum yaptığınızda bu gravatar sitesinden ayarladığınız avatarınız görünür. Bunun amacı nedir ? Tek bir yerden avatar ayarlayarak bu sistemi kullanan pek çok yerde otomatik olarak avatarınız gösterilir. Peki neye göre diğer siteler beni tanıyacak ? diyorsanız, tabi ki gravatar.com sitesine kayıt olduğunuz e posta adresinizden tanıyacak.

Yani seçtiğiniz avatar, girdiğiniz e posta ile eşleşerek diğer sitelerde de otomatik olarak sizi tanıyacak. Arkadaşlar sanıyorum bu ön bilgilendirme kısmında hepimiz biraz daha bilgi sahibi olmuşuzdur. Ve şunu da anladığımızı düşünüyorum. Yani bu gravatar sadece WordPress siteler için olan bir uygulama değil, sadece çoğunlukla WordPress siteler de görüyoruz yada kullanıyoruz. Ancak Gravatar’ın bir WordPress uygulaması olduğunu bilmekte fayda var.

WordPress Profil (Admin) Resmi Değiştirme

Şimdi artık gelelim WordPress siteye gravatar nasıl eklenir ? yada uygulanır ? Öncelikle gravatar.com sitesine gidiyoruz. Siteye girdiğinizde aşağıda da gördüğünüz üzere Create Your Own Gravatar butonuna tıklayın.

wordpress-gravatar-hesap-acma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wp Splash İmage Eklentisi Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

 

Bu kısma tıkladıktan sonra size E-Posta ve şifre girmeniz gereken ekran gelecektir. Burada dikkat etmeniz gereken kısım E-Posta kısmı. E-Posta kısmına WordPress sitenizi kurarken girdiğiniz ve WordPress sitenizde kayıtlı olan adresi girmeniz gerekiyor. Bu E-Posta adresini görmek ve emin olmak için WordPress yönetici paneline girdikten sonra Kullanıcılar – Profiliniz – E-Posta kısmına bakabilirsiniz.

E-Posta ve şifrenizi girdikten sonra devam et butonuna tıklayın. Devam et butonuna tıkladığınızda site size E-Posta doğrulama amaçlı bir mail gönderecek ve sizin verdiğiniz mail adresine girerek doğrulama bağlantısına tıklamanız gerekecek. Bu işlemlerden sonra artık Gravatar.com sitesine kayıt olduğunuz bilgilerle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra gelen ekranın üst kısmında bulunan My Gravatars kısmına tıklayın. Gravatar eklemek için aynı ekranın alt kısmında bulunan Add a new image kısmına tıklayın.

wordpress-gravatar-ayarlama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni bir resim ekle butonuna bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

wordpress-yazar-resmi-ekleme

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda Upload New diyerek bir sonraki adıma geçelim.

wordpress-profil-resmi-degistirme

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda ise Dosya Seç diyerek istediğimiz resmi seçelim ve sonraki adıma geçelim.

wordpress-gravatar-ayarlari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resminizi seçip sonraki dediğinizde karşınıza resminize kırpma işlemi uygulayabileceğiniz bir pencere gelecek. Orta kısımda resminizi kırpabilir ve sağ kısımda da yaptığınız değişikliklerin küçük ve büyük görünümde ön izlemesini görebilirsiniz.

Bu ekrandaki işleminiz bittiğinde Crop Image butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçelim. Bu adımda ise gravatarımızın değerlendirmesini, sınıflandırmasını seçmemiz gerekiyor.

gravatar-nasil-kullanilir

 

 

 

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Dns Kayıt Türleri Nelerdir ? A, Cname, Mx, Ns, Ptr, Soa, AAA, Spf, Txtx Nedir ?

 

 

Eğer seçtiğiniz resimde argo, küfür, müstehcen ve bunlara benzer aykırı görüntü yok ise bu ekranda G seçeneğini seçip Set Rating butonuna basmamız gerekiyor. G dışındaki kalan değerler eklediğiniz resmin herkese uygun içerik olmadığını belirtmek için kullanılıyor.

Evet arkadaşlar artık sizinde sitenizin bir gratavar ı oldu. Ve sizde herhangi bir gravatar özelliği kullanan siteye yorum yapacağınızda girdiğiniz mail adresi ile gravatarınız eşleşecek ve sitede eklediğiniz resim görünecektir. Genel olarak wordpress siteye gravatar bu şekilde ekleniyor. Yani WordPress admin resmi değiştirmek isterseniz bu şekilde değişiyor. Ancak eklemek istediğimiz 1-2 nokta var.

Diyelim ki gravatar resminizi kaldırmak yada değiştirmek istiyorsunuz. Bu işlemleri yine My Gravatars menüsü altından yapabilirsiniz. Ancak avatar değiştirme yada kaldırma işlemi yaptığınızda bu işlem sitenize hemen yansımayacaktır. İşlemler önbellek de tutulduğu için yaptığınız bu tür işlemler yaklaşık 5-10dk içerisinde etkili olacaktır.

Belirtmemiz gereken bir diğer nokta ise eğer 2. bir gravatar eklemek isterseniz bir mail daha eklemeniz gerekecektir. Unutmayın gravatarlar sitenizle değil mail hesabınızla eşleşerek çalışır. Eğer farklı bir mail hesabına farklı gravatar eklemek isterseniz yine bu işlemi My Gravatars menüsü altında bulunan Add e-mail address bağlantısından yapabilirsiniz.

Bilgilendirme; Gravatars kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve uygulamalı anlatım görmek için lütfen sizin için hazırladığımız makale videomuzu izleyin.

Makaleyi İzle.

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*