WordPress Gutenberg Editörünü Eski Klasik Editör Haline Getirme

wordpress-gutenberg-editorunu-eski-klasik-editor-haline-getirmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise WordPress Gutenberg editörünü eski haline getirme ile ilgili olacak.

WordPress ile ilgili daha önceki makalelerimizin başlangıçlarında WordPress’ in ne olduğu ve ne amaçlarla kullanıldığı hakkında bilgiler vermiştik.

Bu nedenle bu makalemizde bu kısımları atlayıp biraz daha direk konuya girme taraftarıyım.

Çünkü dün gelen WordPress 5.0 güncellemesi ile birlikte, dünya çapınca milyonlarca sitenin alt yapısını oluşturan WordPress sisteminde önemli değişiklikler oldu.

Ancak tabi ki en önemli değişiklik WordPress metin editörü kısmında meydana geldi.

Aslında bundan bir kaç ay önce WordPress yönetimi WordPress 5.0 da kullanılmaya başlanacak olan Gutenberg editörünü demo olarak kullanıma sunmuştu.

Yani daha doğrusu isteyen indirip, kurup kullanabilir şuan için bir zorunluluk değil demişti.

Ancak az önce de belirttiğim gibi dün gelen WordPress son güncellemesini yapan tüm sitelerde metin editörü Gutenberg olarak değişti.

Ve herhangi bir teknoloji de yenilik çok riskli bir şeydir. Özellikle de WordPress gibi milyonlarca kullanıcısı olan bir sistem için.

Ancak bu riski alan WordPress tarafı sanırım biz kullanıcıları en azından yeni editör tarafından memnun edemedi.

Çünkü pek çok webmaster platformunda yani WordPress i doğrudan kullanan kişilerin bulunduğu platformlarda daha henüz güncellemenin yeni gelmiş olmasına rağmen neredeyse herkeste eski WordPress editörüne geçiş konusu hakim.

Aslında zaten bir kaç ay önce sunulan WordPress Gutenberg editörü zaten kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından adeta dislike yemişti.

Neden hala bunun üzerine ısrarla bu yeniliği getirdiler ben anlayamadım doğrusu. Peki WordPress metin editörünü değiştirdi ancak biz bunu kullanmak zorunda mıyız ? Tabi ki hayır.

WordPress Gutenberg Editörünü Kaldırma

Ben farklı bir web sitemde hemen Gutenberg editörünü test etmek için WordPress 5.0 güncellemesi yaptım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  "Bu sitede, site sahibinden izinsiz değişiklikler yapılmış olabilir." Hatası Çözümü ?

Daha sonra hemen yazı ekle diyerek editörü başlattım ve karşıma aşağıdaki ekran geldi.

wordpress-gutenberg-kaldirma

 

 

 

 

Yukarıda da gördüğünüz gibi arkadaşlar gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kaldım 😀 Yani eski klasik WordPress editörüne göre çok farklı bir ara yüze sahip.

Ve bu editörde öne çıkan kelime ise bloklar. Yani sürekli bir yeni blok ekleyin, bloklar ile daha özgürsünüz vb gibi cümleler geçiyor içerisinde.

Ben yenilikleri severim ancak bu editörü şuan için sevemedim doğrusu. Eğer sizde benim gibi sevmediyseniz ve eski editöre dönmek istiyorsanız hemen aşağıdaki şekilde dönebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmeliyim ki şuan için bende klasik editöre dönmüş olsam da ilerleyen günlerde mutlaka Gutenberg editörünü de test edeceğim.

Peki eski yani klasik WordPress metin editörü nasıl geri kurulur ? Allahtan bu durum için WordPress tarafı bize bir kolaylık sağlıyor.

WordPress güncellemesini yaptıktan sonra gelen Neler Yeni ? ekranının en aşağısına indiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

wordpress-klasik-editore-donmek

 

Yukarıda da gördüğünüz gibi yenilikler ekranının en alt kısmında klasik WordPress editörünü kullanmak isteyenler için Klasik Düzenleyici Kur butonu var.

Yine ilgili ekranda klasik düzenleyici için 2021 yılına kadar da desteğin devam edeceği yazıyor.

Yani en fazla 2021 yılına kadar Gutenberg düzenleyicisine de alışmanız gerekiyor demek oluyor.

Hemen yukarıdaki klasik düzenleyici kur butonuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

wordpress-klasik-editor-indir

 

 

 

 

 

 

Klasik düzenleyiciyi kurmak için yukarıda kırmızı ile gösterdiğimiz Hemen Yükle butonuna basalım. Ve daha sonra Etkinleştir diyerek işlemi tamamlayalım.

Artık son olarak tekrar yeni yazı ekle diyerek kontrol ettiğimizde eski editörün geri geldiğini görebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Yorum Taşıma


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*