WordPress Htaccess İle Spam İp Engelleme

wordpress-htaccess-ip-engellemeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Güvenlik kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise WordPress, .htaccess dosyasından ip engelleme ile ilgili olacak. Web siteniz var ise yada bu işler ile ilgileniyorsanız mutlaka ip engelleme işlemini bilmeniz gerekiyor.

Belki az sayfalı, yoruma kapalı, küçük siteler için çok gerekmese de yönettiğiniz site büyüdükçe ip bazlı engelleme işlemine ihtiyaç duyma olasılığınız da o derece artacaktır.

Peki neden ip engelleriz ? Bir örnek verelim. Mesela sitemiz yani Webisyo, zaman geçtikçe daha çok kullanıcı tarafından ve farklı ülkelerden ziyaret almaya başladı. Ve her makale altında da yorum bölümü var ve ziyaretçiler buradan yorum yapabiliyor. Ancak belli bir süre sonra spam yorumlar gelmeye başladı. Bunları engellemek için Captcha eklentisi kurduk ve spam yorumları engellemeyi başardık. Belli bir zaman sonra siteye olan ilgi arttı ve çok daha fazla ziyaretçi gelmeye başladı. Ve spam yorum saldırıları da arttı. Ve Captcha eklentisi belli ip lerden gelen yorumları engelleyemedi. İp engelleme işini artık başka şekilde çözmemiz gerekiyordu.

Bu işlemi yapabileceğiniz zaten belli başlı yöntemler var. WordPress yada başka yazılımsal altyapı kullanılarak hazırlanan siteler için Cpanel den ip engelleme işlemi yapmanız mümkün. Ancak biz plesk panel kullandığımız için ve plesk panel ip engelleme özelliği olmadığı için bu seçenek bizim için geçersiz oldu. Peki WordPress de başka hangi şekilde ip engellenir ? derseniz bunu eklenti kurarak yapmanız da mümkün. Gerek firewall eklentisi yada sadece ip engelleme adı altında geçen pek çok ip engelleme eklentisinden birini kurarak ip engelleyebilirsiniz. Ancak biz eğer eklenti kurmadan çözüm sağlanabiliyorsa eklenti kurmanın gereksiz olduğunu düşünüyoruz.

Htaccess ile İp İzin Verme ve Engelleme

Çünkü her kurduğunuz eklenti siteye yük getirecektir. Eğer en son çare eklenti kurmak ise eklenti kurmanızı tavsiye ediyoruz. Peki şimdi gelelim asıl cevaba WordPress sitede ip engellemeyi nasıl yapacağız ? Tabi ki .htaccess dosyası ile.  İşlemi yapabilmek için önce .htaccess dosyamıza erişmemiz gerekiyor. Bu dosyaya ftp programı ile ulaşamayabilirsiniz. Çünkü gizli bir dosya olduğundan ftp programı ile görünmeyebilir. Bu yüzden kullandığınız panel ( cpanel, plesk panel ) arayüzünden – dosya yönetici kısmından bu dosyaya ulaşabilir ister indirerek isterseniz panelden online olarak düzenleyebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Şifre Çözme Talimatı Virüsü Temizleme

Ancak Filezilla ftp programı kullanıyorsanız Sunucu – Gizli Dosyalar Görüntülensin seçeneğini işaretleyerek .htaccess dosyasını görünür hale getirebilirsiniz. Önemli olan .htaccess dosyasına ulaşmak ve ip engelleme için gerekli kodları eklemek. Eğer .htaccess dosyasını masa üstüne indirdiyseniz sağ tık – birlikte aç diyerek bir metin düzenleyici programı ile açabilirsiniz. Wordpad ile açmak iyi bir seçim olabilir.  Dosyamızı açtıktan sonra eklememiz gereken kodlar aşağıda belirtilmiştir.

order allow,deny
deny from 85.95
deny from 92.42.35
allow from all

Yukarıda gördüğünüz kod ile 85.95 ve 92.42.35 ile başlayan ip adreslerini engelleyebilirsiniz.

order allow,deny
deny from 85.95.227.155
allow from all

Yukarıda gördüğünüz kod ile de doğrudan bildiğiniz bir ip adresini engelleyebilirsiniz.

Bu kodları ihtiyacınız dahilinde düzenleyebilirsiniz.  Bu kodları .htaccess dosyanızın en tepesine yani # BEGIN WordPress kısmının üstüne ekleyebilirsiniz. Bununla ilgili örnek gösterim aşağıda verilmiştir.

htaccess-ile-ip-engelleme

 

 

 

 

 

 

 

 

Kodları ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve tekrar ftp dizinine atın. Artık deny kısmında engellediğiniz ipler sitenize ulaşamayacaklardır. İşte hepsi bu kadar.

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*