WordPress Meta Tag Nasıl Eklenir ?

Webisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Seo kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise WordPress meta tag ekleme ile ilgili olacak. Web site yaptıktan sonra belli başlı işlemler yapmamız gerektiğini daha önceki makalelerimiz de söylemiştik. Bu işlemler yaptığımız sitemizin üst sıralara gelerek verdiğimiz emeğin karşılığını almamamız için son derece önemlidir. Ve sitemizi üst sıralarda çıkarmak için yaptığımız bu işlemler bütününe de seo diyoruz.

İşte bugün anlatacağımız konuda bu seo işlemlerinin en temel yapmamız gereken işlemlerinden biri. Sitemizi yaptığımızda ona bir isim veririz, sonra sitemizin ne sitesi olduğunu açıklayan bir açıklama metni ve son olarak arama motorlarında arama yapanların bizi nasıl bulacağını gösteren anahtar kelimeler yazmamız yani eklememiz gerekir. İşte bu açıklamaların hepsine de meta tag denmektedir.

WordPress Meta Tag Nereye Eklenir ?

Meta tag oluşturarak sitenize eklediğinizde hem arama motorları sitenizi daha iyi tanımlayabilecek hemde doğru meta etiketler ile daha üst sıralarda listelenmek mümkün olacaktır. Arkadaşlar WordPress için meta tag oluşturmak için çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem artık başka bir yolu kalmadıkça eklenti kullanmayın. Ne kadar az kod ve eklenti kullanırsanız siteniz o kadar daha hızlı olacaktır. Site hızı da seo açısından oldukça önemli bir etmendir.

Peki WordPress meta tag eklentisi kullanmayacaksak nasıl meta tag oluşturup ekleyeceğiz ? Hemen onuda açıklayalım. Benim size tavsiye edeceğim bu işi Wm Aracı ile oldukça başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik bu sitede sitenizi analiz edebileceğiniz ve faydalanabileceğiniz daha pek çok site ve seo araçları bulunmaktadır. Şimdi meta taglarımızı oluşturmak için hemen meta tag oluşturma sayfasını açalım. Karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 
Site başlığı; Sitenizin tarayıcıda en üstte tarayıcı sekmesi bölümünde görünecek kısmıdır. ( Örn; Webisyo | Bilgi Paylaşım Ekranı )

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  SEO Eğitimi İçerikleri Nelerdir?

Site Tanımlaması; Sitenizin ne ile ilgili olduğunu kısaca açıklayacağınız alandır. ( Örn; Webisyo sık çıkan bilgisayar çözümlerini sunmak için kurulmuş bir web sitesidir. )

Anahtar Kelimeler; Sitenizin kategorisi ile ilgili 1 er kelime olarak virgülle ayırarak yazacağınız kelimelerdir. ( Örn; Bilgisayar, teknoloji, webmaster, seo, teknoloji haberleri )

Yazar; Bu kısmı ister boş bırakabilir, isterseniz kendi isminizi yazabilirsiniz.

Yukarıdaki alanları doldurduktan sonra oluştur bıtonuna tıkladığınızda size meta tag kodlarını verecektir. Şimdi asıl mesela olan bu kodları wordpress sitemizde nereye ekleyeceğiz ? Arkadaşlar kodu kopyalayarak aldıktan sonra hemen wordpress sitenizin yönetici paneline giriş yapın. Hemen sol menüden Görünüm – Düzenleyici kısmını açın. Buradan sağ taraftaki tema üst bölümü yani header.php yi bularak açın. Şimdi son yapmamız gereken meta tag kodlarımızı bu dosyanın head kodları arasına yapıştırmak. Mouse ile kodları biraz aşağı kaydırdığınızda zaten hemen üstteki head etiketini göreceksiniz. Hemen onun alt kısmına meta kodlarımızı ekleyip alt kısımdan dosyayı güncelle diyerek işlemi tamamlayalım. Hepsi bu kadardı. Artık sitenizin meta tagları var 🙂

Bu Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO |

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

15 thoughts to “WordPress Meta Tag Nasıl Eklenir ?”

  1. Merhaba Samsung, header.php içine ekleyeceksiniz. Makaleyi daha rahat anlamak için makale videosunu izleyebilirsiniz.

  1. Merhaba Mahmut, makale içerisinde anahtar kelime kullanabilir ve anahtar kelimelerinizi makaleye etiket olarak girebilirsiniz.

  1. Merhaba Doktorcan, makalede anlatılan şekilde meta tag eklemek genel olarak siteniz hakkında bilgi verir. Sadece ana sayfayı veya herhangi bir makaleyi kapsamaz.

 1. Ali bey merhaba sadece ana sayfamın oluşturduğum meta tagı ve meta açıklamasında çıkmasını istiyorum. E-ticaret kullanıyorum. Diğer ürünler bundan etkilenecekmi veya bunu sadece anasayfa için nereden yapabilirim teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa, makalede anlatılan işlem siteniz hakkında genel bilgi verir. Herhangi bir sayfa yada sayfalar için değildir. Eğer her sayfaya ayrı metalar girmek istiyorsanız bunu All in one Yoast vb. eklentiler ile yapabilirsiniz.

 2. Merhaba, bu açıklamalı kısa makaleniz benim için o kadar önemliydi ki size anlatamam! Tam 1.5 aydır herkese soruyorum, tüm yabancı ve yerli sitelerde meta tag nereye nasıl girilir diye arıyorum ve bulamıyorum! Yemin ederim şuan webseo analiz puanım sayenizde 51 den 61’e çıktı. Çok ama çok ama çook teşekkür ederim. Beni çok büyük bir sıkıntıdan kurtardınız. sevgilerimle.

 3. hocam merhaba ben web sitemdeki meta tag kodunu sürekli değiştirmemde sakınca olur mu? yanisürekli meta tag kodu oluşturup eski oluşturduum kod ile değiştirmemde sorun olur mu google tarafından? ve ben bu tagları head ile head arasına ekliyecem değil mi? vidyoda iki head arasına göremedim sanki…

  1. Merhaba Uğurhan, öncelikle head – head arasına eklemeniz gerekiyor. Bunu manuel olarak dosya içine açarak da ekleyebilirsiniz veya bazı seo eklentilerinin yönetim arayüzünden de ekleyebilirsiniz. Bunun dışında meta tagları sürekli değiştirmek istemeniz neden ? Eğer sürekli değiştirirseniz bu durum size olumsuz olarak yansır.

 4. Merhaba arkadaşlar bazı sitelere bakıyorum ilk siraya oturmuş inmiyor oysa içerliğine bakıyorum ne makale nede link eklenmiş hiç bir seo adına çalışmalar göremiyorum fakat kendi sitem olan ses sistemi kiralama kelimede her yere linkler ekliyorum makale güncel yazıyorum hala çıkıp iniyor google de yanı sabit kalmıyor ben bir türlü çözemedim fikri olan bana yardımcı olacak bir kardeşim varsa bekliyorum. Bazı siteler ilk sirada görmekteyim içerliğine bakıyorum makalesı bile fazla olmayan vede link takası bile yok yani alex derecesı bile yok anlatabiliyormuyum. Bilgilerimizi paylaşalım kiminin duası kiminin parası :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*