WordPress Onesignal Kurulumu | Kullanımı ve Ayarları

wordpress-onesignal-kurulumu-kullanimi-ayarlariWebisyo’ dan herkese merhabalar. bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise belki de en popüler bildirim eklentisi olan Onesignal hakkında olacak.

Makalemizin konusu olan Onesignal kurulumu ve kullanımı hakkında bilgi vermeden önce Onesignal nedir ? biraz bundan bahsetmek istiyorum. Aslında çok derin tanım yapılacak bir şey olmamakla birlikte kısaca açıklamak gerekirse; Onesignal aracılığı ile sitenize abone olan kullanıcılara tarayıcı üzerinden bildirim göndermenizi sağlayan bir eklentidir.

Yani sitenize giren bir ziyaretçi sizin eklediğiniz Onesignal eklentisi ile WordPress sitenizin bildirimlerine abone olduğunda sizlerde sitenizde yeni makale veya güncelleme paylaştığınızda bildirimlere abone olmuş kişilerin masaüstü veya mobil cihazlarına abone oldukları tarayıcı üzerinden bildirim gönderebiliyorsunuz.

Bu son yazdığım cümle muhtemelen sitede şu ana kadar yazılmış en uzun cümle olduğundan aklınız karışmış olabilir. Ancak endişelenmeyin. Makalemizi resim ve video ile anlatacağımız için rahatça olayı kavrayacaksınız.

Arkadaşlar bu makale WordPress alt yapısını kullanan siteler için hazırlanmıştır. Onesignal ile bildirim göndermek için yapacağımız temelde 2 işlem var. Birincisi WordPress sitemize Onesignal eklentisini ekleyeceğiz. İkincisi ise tabi ki Onesignal sitesine kayıt olarak sitemizi ekleyeceğiz.

Yani buradan anlayacağınız üzere yalnızca WordPress sitenize Onesignal eklentisi eklemek ile yapmak istediğimizi yapamıyoruz. O halde gelin şimdi güzelce WordPress bildirim eklentisi olan Onesignal’ i nasıl kullanacağız öğrenelim.

Arkadaşlar öncelikle WordPress eklentiler – yeni ekle kısmına gidin ve eklenti arama kısmına Onesignal yazarak ilgili eklentiye ulaşın. Eklentimizi bulduktan sonra kuralım ve etkinleştirelim.

onesignal-wordpress

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu adımları yaptıkta sonra şimdilik WordPress sitemizde işlemimiz bitti. Şimdi onesignal.com adresine gidelim ve ana sayfa da hemen aşağıda da gördüğünüz Web Push seçeneğinin yanındaki Get Started butonuna basalım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Nic.tr Alan Adı İç Transfer Nasıl Yapılır ?

onesignal-kayit-olma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Get Started butonuna bastığınızda kayıt penceresi açılacaktır. İster form alanlarını doldurarak isterseniz Facebook veya Google hesabınızı kullanarak kayıt olmanız mümkün. Biz Google yani Gmail hesabımız ile çok çabuk kayıt olduk. Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra yukarıdaki Login butonu ile giriş yapın. Giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi sitenizi ekleyebileceğiniz ekran gelecektir.

onesignal-nasil-kullanilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda yukarıda gördüğünüz Add a new app butonuna basıyoruz. Ve karşımıza aşağıdaki pencere açılacak.

wordpress-onesignal-kurulum

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz kutucuğa herhangi bir isim girebilirsiniz. İsim girdikten sonra Create butonuna basın. Create butonuna bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

onesignal-wordpress-eklentisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekranda tarayıcı üzerinden sitemiz için bildirim göndereceğimiz için Web Push seçeneğini seçerek aşağıdan Next butonuna basıyoruz. Next butonuna bastığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

onesignal-nedir

 

Yukarıdaki ekranda sitemiz WordPress olduğu için gösterilen seçenekleri seçiyoruz. Arkadaşlar dikkat ettiyseniz yukarıda gösterilen ayarlar en alt kısımdaki Choose A Label kısmına kadar oldukça basit şekilde girilecek ayarlardır. Ancak en aşağıdaki alanı kafalar karışmaması için açıklamakta fayda var.

Eğer sitenizin ssl sertifikası yok ise yani sayfalarınız https olarak açılmıyor ise resimde görüldüğü gibi My site is not fully HTTPS seçeneğini kaydırmanız yani aktif etmeniz gerekiyor. Aktif ettiğinizde ise hemen aşağısındaki Choose A Label kısmı açılıyor. Resimde de belirtildiği gibi buraya sitenizin uzantısı olmadan adını yazınız.

Çünkü yine resimde görüldüğü gibi sitenizin uzantısı .os.tc olacak. Böylece siteniz Onesignal üzerinden https olarak açılacak. Bunun da nedeni anladığınız üzere Onesignal’ in http desteği yok diyebiliriz. Bildirimleriniz mecbur https üzerinden çalışacak.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Soru Cevap Sitesi Kurmak

Bu yüzden ssl sertifikası olamayan yani http kullanan sitelerin aşağıdaki seçeneği aktif ederek Choose A Label alanını doldurmaları zorunludur. Evet bu basit ayar ekranını da doldurduktan sonra aşağıdaki Save butonuna basalım. Save butonuna bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

oesignal-nasil-ayarlanir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık son adıma geldik sayılır. Bu adımda sitemizi Onesignal sitesi ile bağlayacağız. Yukarıdaki kodlar bizim için önemli. Bu kodları daha önceden sitemize kurduğumuz Onesignal eklentisinin ayarlar kısmına gireceğiz. Şimdi sitemize geri dönelim ve sol kısımdan Onesignal Push menüsüne tıklayarak Onesignal yapılandırma ekranına ulaşalım. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

onesignal-wordpress-nasil-ayarlanir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi 3 alanı doldurduktan sonra artık işlemler neredeyse bitmiş olacak. Az önceki Onesignal ekranından alacağımız App ID ve REST API Key kısımlarını eklenti ayarları kısmında ilgili yerlere yapıştıralım.

Birde gördüğünüz gibi 3. seçenek olarak Onesignal Label kısmı var. Ancak buraya da zaten ne yazmanız gerektiğini biliyorsunuz. Hatırlarsanız önceki adımlarda Onesignal sitesinde ayar yaparken Label alanını doldurmuştuk. Sitemizin uzantısı olmadan adını yazalım demiştik. İşte oraya ne yazdıysanız buradaki Label alanına da aynısını giriyoruz.

Bu üç alanı doldurup en aşağıdan Save butonuna bastığınızda artık işlemleriniz tamamlanmıştır. Sitenize girerek Onesignal butonunu görebilirsiniz. Arkadaşlar WordPress tarafında az önce 3 kısmı doldurduğunuz yerin altında daha pek çok ayar yeri var. Ancak buraları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ve bu ayarlara dokunmasanız bile olur.

Ancak aşağıdaki alanlarda İngilizce yazan kısımları Türkçe olarak çevirmenizi tabi ki tavsiye ederiz. Bunun dışında pek ayar yapmanıza gerek yoktur. Hatırlatmamız gereken bir şey daha var. Tüm ayarlar bittikten sonra Onesignal belki anında sitenizde görünmeyebilir. Bu yüzden 5dk civarı beklemeniz ve sayfanızı yenilemeniz gerekebilir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Envato Elements Nedir ?

Bunun dışında sitenize abone olanları Onesignal sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak görebilir ve sitenizde yeni bir şeyler paylaştığınızda abone olanlara tarayıcı üzerinden bildirim göndermek için yine Onesignal sitesini kullanabilirsiniz.

Peki ben WordPress üzerinden bildirim gönderemez miyim ? derseniz tabi ki gönderebilirsiniz. WordPress sitenizde makale içerisine girdiğinizde sağ üst tarafta aşağıdaki kısmı göreceksiniz.

wordpress-bildirim-eklentisi

 

 

 

Yukarıdaki kısmın yanındaki kutucuğu seçtikten sonra makalenizi yayınlar veya güncellerseniz yine bildiriminiz gidecektir. Ekstra olarak kendi tarayıcınız ve mobil cihazınızdan da abone olmanızı tavsiye ederim. Böylece herhangi bir problem, aksaklık veya kontrol etmeniz gereken durumda sizlerde eklentinin durumunu ve nasıl çalıştığını görebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Önemli Not; Makaleyi daha rahat kavramak ve makale hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen sizin için hazırladığımız makale videomuzu izleyiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

6 thoughts to “WordPress Onesignal Kurulumu | Kullanımı ve Ayarları”

 1. Merhaba blogger için bunu otomatik yapamıyor muyuz ? Siteme kurdum fakat otomatik olmasını istiyorum. Hemen yanıtlarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Ruhsa, otomatik olmasını istediğin şey nedir ? Tam olarak anlayamadım, biraz daha detay verebilirsen yardımcı olabilirim.

 2. Yani wordpress deki gibi bloggerinda yazıları otomatik paylaşma imkanımız yok mu acaba?. Birde Yeni bildirim gönderirken hep WEB:MACOS özelliğini mi seçeceğiz?. Bir başka sorum daha var hem bildirim çanı hemde yukarıdan inen bildirimi aynı anda kullanamıyor muyuz?. İki üç tane soruyu aynı anda soruyorum kusura bakmayın bu alanda en güncel yazı sizinki de 🙂

  1. Merhaba Ruhsa, öncelikle sanırım Onesignal kullanımını biraz yanlış anlamış olabilirsin. Onesignal’ in yazıları otomatik paylaşma gibi bir özelliği yok.

   Sonraki soruna gelecek olursak Web:Macos – Mac:Windows kısımları ilgili cihazlarda bildiriminiz nasıl görünecek onun için var. Yani onları seçmiyorsunuz. Mac cihazlarda, Windows veya Android cihazlarda bildiriminiz nasıl görünecek onun ön izlemesini görüyorsunuz.

   Diğer sorunuza gelirsek mesela webisyo.com’ da hem bildirim çanı hem de yukarıdan inen bildirim olarak ayarlı ama nedense bir çıkıyor bir çıkmıyor :/ bu nedenle bu konuda yardımcı olamayacağım.

   Son olarak istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Cevabını biliyorsam yanıtlarım, sorun yok 🙂 Yorumlarınız için teşekkür ederiz.

   1. Yanlış anladığımı şuan sayenizde öğrendim 😀 .Peki bu çanla yukarıdan düşen şeyi nasıl beraber kullancağız ben araştırdım ama bulamadım 🙁

    1. Merhaba Ruhsa, makalede ve makale videosunda gösterilen şekilde yaptığında zaten yukarıdan da bildirim düşmesi gerekiyor. Ancak belirttiğim gibi ara sıra bazen düşüyor, bazen düşmüyor çok çözemedim. Bu yüzden sanırım bu konuda çok yardımcı olamayacağım :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*