WordPress Resim Yükleme İşleminde Boyut Düşürme

wordpress-resim-yukleme-isleminde-boyut-dusurmeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise siteye resim yüklerken yeniden boyutlandırma ile ilgili olacak.

Pek çok web sitesi türü vardır. Daha doğrusu her web sitesinin amacı farklıdır.

Kimi sadece bilgi vermek için açılmıştır, kimi satış yapmak için kimi ise sosyal medya amaçlı, insanların paylaşım yapabilmeleri için açılmıştır.

Bugünkü makalemiz son belirttiğimiz sosyal medya sitelerine biraz daha yakın siteler için geçerli olacak diyebiliriz.

Çünkü bir sosyal medya sitesinde insanlar yazı veya görsel yani resim paylaşabilir. Herhangi bir web sitesinde yazı paylaşımının boyut yönünden çok önemi yoktur.

Yani sunucuda yazılar boyut olarak çok yer kaplamaz. Ancak paylaşılan resimler yani siteye yüklenen görseller ve bu görsellerin kalitesi yani boyutları oldukça önemlidir.

Özellikle gittikçe yükselen üye sayısına sahip bir paylaşım sitesinde resimlerin optimize edilerek yüklenmesi işlemi hayati önem taşır.

Aksi halde zaman içerisinde onlarca veya yüzlerce optimize edilmemiş resim paylaşımını yapılmış olacak ve bu durum sitenizin ağır çalışmasına neden olacaktır. Yüklenen yüksek boyutlu resimlerin de kullanıcılar tarafında geç yüklenmesine neden olacaktır.

Ve sunucu olarak ne kadar yüksek boyut kullanırsanız kullanın çok hızlı şekilde kullandığınız sunucunun depolama alanı dolacaktır. Bunlara ek olarak tüm bu negatif durumlar sitenizin seo durumuna da negatif olarak yansıyacaktır.

Bu nedenle eğer resim paylaşımı özelliği olan bir web siteniz varsa yani üyeler resim upload edebiliyorsa mutlaka bu resimlerin yükleme esnasında boyutunun düşürülerek yüklenmesi gerekir.

WordPress Resmin Yeniden Boyutlandırılarak Yüklenmesi

Tabi ki bu işlemi de WordPress sitenizde kullandığınız temanın otomatik yapması gerekir. Bunu şöyle test edebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki 3-5 mb boyutundaki bir görseli sitenizde paylaşın ve ilgili görseli sağ tıklayarak yeniden bilgisayarınıza indirin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Nic.tr Alan Adı İç Transfer Nasıl Yapılır ?

Eğer boyutu halen aynı ise yani Kb lara düşmemişse siteniz resimleri aynı boyutta yüklüyor yani optimize etmeden yüklüyor demektir. Bunu çözmenin 2 yolu vardır.

Ya kendiniz yada bir uzman yazılımcı kodlama ile bu özelliği sitenize kazandıracak yada şimdi kullanımını anlatacağımız WordPress resim optimize eklentisini sitenize kurarak bu özelliği yine sitenize kazandıracaksınız.

Bu makalemizde tabi ki sizlere resimleri yüklerken boyutunu düşüren eklentiden bahsedeceğiz. Eklentinin adı Resize Image After Upload eklentisi. Öncelikle hemen Resize Image After Upload İndir bağlantısıyla ilgili eklentiyi indirelim.

Daha sonra WordPress sitemize indirdiğimiz eklentiyi Eklentiler – Yeni Ekle – Eklenti Yükle – Dosya Seç adımlarından seçerek yükleyelim ve aktif edelim.

Şimdi eklenti ayarlarını yapmak için WordPress yönetim paneli sol kısmından Ayarlar – Resize İmage Upload menüsüne gidelim. İlgili menüye gittiğimizde karşımıza aşağıdaki ayarlar ekranı gelecektir.

wordpress-resize-image-eklentisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz gibi yapmanız gereken 5 ayar var. Ve bu ayarları aynen yukarıda gördüğünüz gibi yapmanız yeterlidir. En üstteki ayarda resmi yeniden boyutlandırmayı etkinleştiriyoruz.

Sonraki ayarda ise yeniden boyutlandırma sonrasında maksimum genişlik ve yükseklik boyutu vermemizi istiyor. Ancak yukarıda önerilen değer olan 1200 vermemiz yeterlidir. Sonraki ayarda ise sıkıştırma kalitesini belirtmemizi istiyor.

Yine bu değeri de önerilen değer olan 90 yapmamız yeterlidir. Çünkü daha fazla bu değeri düşürüp sıkıştırmayı daha fazla yaptırmak bu sefer resmin görüntü kalitesinde kötülüğe neden olacaktır.

Bundan sonraki ayarda ise Jpeg dosyalarının da sıkıştırılmasını zorlamayı öneriyor. Buna da evet diyoruz. Son seçenekte ise Png dosyasını Jpeg e çevirerek sıkıştırabilirim diyor ancak buna da çok gerek yok.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Alan Adı Geçmişi Sorgulama

Bu nedenle en sondaki ayara da hayır dememiz yeterlidir. Artık sitenize yüklenecek olan GIF, PNG, JPEG ve JPG resim dosyaları yeniden boyut verilerek yani sıkıştırılarak yüklenecektir. Son olarak şunu da belirtmekte fayda var.

Arkadaşlar bu eklenti, eklentiyi yüklendikten sonra yüklenecek resimleri optimize ederek yükleyecektir. Yani eklentiyi yüklemeden önceki yüklediğiniz resimlerinizin boyutu aynı kalacaktır.

Ancak önceki tüm resimleri de optimize etmek için genel bir WordPress resim optimize eklentisini 1 kez yükleyip çalıştırın ve resimler optimize olduktan sonra sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Ancak bu makalede anlattığımız Resize Image After Upload eklentisinin sürekli olarak aktif olması gerekmektedir. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*