WordPress Sayfasında Php Kod Çalıştırma

wordpress-sayfasinda-php-kod-calistirmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise WordPress sayfa için php kod çalıştırma hakkında olacak.

Eskiden site yapmak çok zordu. Yani mutlaka bir programlama dili bilmeniz bunun yanında yine sitenizi şekillendirmek için bazı programları kullanabilmeniz gerekirdi.

Ancak şuan bazı kısmen hazır diyebileceğimiz CMS adında sistemler ortaya çıktı. Ve site yapmak eskisine göre daha basit oldu.

Hatta web sitesi fiyatlarının dibe vurmasından da bu durumu anlayabilirsiniz. Eskiden bir web sitesini minimum 1000 liraya yaptırabilirken, şimdi neredeyse maksimum 1000 liraya yaptırır olduk.

Fiyatların bu denli değişmesini sağlayan ve bize web sitesi yapabilme de yardımcı olan içerik yönetim sistemlerinden biri de WordPress. WordPress ile her şeyi yapmanın mümkün olduğunu önceki makalelerimiz de anlatmıştık.

Ancak bazı şeyleri yapmakta biraz zorlanabiliriz. İşte bunlardan biri de WordPress sayfa içinde php kod çalıştırma diyebiliriz. Nedense bu kadar yaygın kullanılabilecek bir özelliğin çalışmasına WordPress karşı çıkıyor.

WordPress Sayfa İçinde Php Kodu Çalıştırma

Yani yapısında sayfada php kod çalıştırma yok. Ancak tabi ki az önce de belirttiğimiz gibi zor da olsa bunu da yapmak mümkün. Peki nasıl yapacağız ? Tabi ki çalışmasını istediğimiz kodları bir php sayfası olarak kaydediyoruz.

Daha sonra bu sayfayı bir kısa kod ile php sayfasında çağıracağız. Öncelikle kısa kodun çalışması için gereken kodları aşağıda görebilirsiniz.

//ATABAŞSOFTWARE WORDPRESS İÇERİĞİNE DOSYA ÇEKME FONKSİYONU
function asw_include_shortcode( $atts ) {
extract( shortcode_atts(
array(
‘src’ => ‘sidebar.php‘,
), $atts )
);
include(TEMPLATEPATH.’/’.$src);
}
add_shortcode( ‘aswinc’, ‘asw_include_shortcode’ );

Öncelikle yukarıda görmüş olduğunuz kodları temanın function.php dosyasının en altına ekleyelim. Daha sonra yukarıda kırmızı ile gösterilen dosya adını kendi php dosyamızın adıyla değiştirelim ancak dosyanın bulunduğu konum ile beraber yazmayı unutmayalım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  This Account Has Been Suspended Hatası Ne Demek ?

Bu işlemi tamamlayınca dosyamızı kaydedip yeniden ftp ye gönderelim. Şimdi artık neredeyse bitti sayılır. Artık ilgili dosyada bulunan php kodlarını WordPress sayfasında çalıştırmak için bir sayfa oluşturalım ve içine aşağıdaki kısa kodu ekleyelim.

[aswinc src=”dosya_adi.php“]

Tabi ki bu sefer de yukarıda kırmızı ile gösterilen dosya adını kendi dosya adınız ile değiştirmeyi unutmayınız. Ancak bu kez sadece dosya adını yazmanız yeterlidir. Yani yukarıda yaptığımız gibi tüm dosyanın yolunu yazmanız gerekmiyor.

Bu işlemleri hatasız şekilde yapıp, WordPress sayfanızı açtığınızda artık php kodlarınızın güzel şekilde çalıştığını göreceksiniz. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*