WordPress Şifre Sıfırlama Maili Gelmiyor ?

wordpress-sifre-sifirlama-maili-gelmiyorWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz atlına ekliyoruz.

Makale konumuz ise şifremizi sıfırlamak istediğimizde WordPress şifre sıfırlama mailinin gelmemesi hakkında olacak.

Bildiğiniz üzere WordPress en yaygın kullanılan CMS sistemidir. CMS nedir ? diyecek olursanız, CMS; Content Management System yani içerik yönetim sistemidir.

Joomla, WordPress ve bunlar gibi daha pek çok CMS yazılımları vardır. Ve son yıllarda CMS lerin kullanım oranları epey artmıştır.

Öyle ki artık neredeyse her 3 siteden 2 si CMS yazılımlardan biri kullanılarak yapılmıştır. Ancak tabi ki sadece WordPress kendi başına işimizi görmeyecektir.

Yani örneğin WordPress sitemize bir Slider, iletişim formu, mail onay sistemi vb gibi herhangi bir özellik eklemek istersek, bir eklenti yükleyerek bunu yapabiliriz.

WordPress için dünyanın dört bir tarafında yazılımcılar eklentiler yapıp kullanıma sunuyorlar. İşte bu makalemizde de WordPress eklentilerinden birinin kullanımını göstereceğiz.

Arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi eğer WordPress giriş şifrenizi unuttuysanız giriş formu kısmında aşağıda da gördüğünüz gibi şifre sıfırlama seçeneği mevcut.

wordpress-parola-sifirlama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki parolanızı mı unuttunuz butonuna bastıktan sonra mail adresinizi girdiğinizde normalde mail adresinize parola sıfırlama bağlantısı gelmesi gerekir.

WordPress İletişim Formu ve Parola Sıfırlama Çalışmıyor ?

Ancak gelmiyor değil mi ? İşte bunun nedeni WordPress sitenizde eksik bir eklenti olmasından kaynaklıdır.

Arkadaşlar eğer sitenizde bir form alış verişi olacaksa mutlaka bir Smtp eklentisi kurulu olması gerekir.

Yani illa şifre sıfırlamanın çalışması için değil, iletişim formunun çalışması veya bunlara benzer bir mail alıp verme tarzı özellikler olacaksa bir smtp eklentisinin kurulu olması gerekir.

Smtp eklentisi ile siteniz mailleşme aktivitelerinin tümünü yapabilir duruma gelecektir. Tıpkı şunun gibi; hani bilgisayarımızdan mail alıp göndermek için Outlook uygulaması kuruyoruz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Dns Kayıt Türleri Nelerdir ? A, Cname, Mx, Ns, Ptr, Soa, AAA, Spf, Txtx Nedir ?

Ancak Outlook programını kurduğumuzda mail gönderip alamıyoruz değil mi ? Çünkü bir de programa bir mail hesabı kurmamız, ayarlarını yapmamız gerekiyor.

İşte aynı bu şekilde WordPress’ i Outlook gibi düşünün, Smtp eklentisini ekleyip ayarlarını yapmakta Outlook’ a mail hesabı ekleyip ayarlarını yapmak gibi düşünün.

Kurulu bir mail hesabı olmadan mail alıp gönderemezsiniz. O halde gelin WordPress smtp eklentisi nasıl kurulur hep birlikte öğrenelim.

Arkadaşlar bu iş için Wp Mail Smtp eklentisini kullanacağız. WordPress için geliştirilmiş oldukça başarılı bir Smtp eklentisidir.

Öncelikle hemen aşağıdaki bağlantıdan Wp Mail Smtp eklentisini indirin.

Wp Mail Smtp Son Sürüm İndir

Yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz eklentiyi WordPress sitenize kurun ve etkinleştirin.

Daha sonra eklenti ayarlarını yapmak için WordPress yönetim paneli sol kısımda Ayarlar – Wp Mail Smtp adımlarını takip edin.

İlgili kısma ulaştığınızda karşınıza aşağıdaki gibi eklenti ayarları ekranı gelecektir.

wp-mail-smtp-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki eklenti ayarları kısmı kafanızı karıştırmasın. Eğer daha önce Outlook veya başka bir cihaza mail kurulumu yaptıysanız, aynı işlemi yapacağız.

Yapmadıysanız da hemen aşağıda ayarların nasıl yapıldığına bakarak yine kolay şekilde smtp mail ayarlarını yapabileceksiniz.

Arkadaşlar şimdi eklenti ayarlarını nasıl yapacağız onu öğrenelim.

Önemli Not; Arkadaşlar bu anlatım özel mail adresi kullananlar için yapılmıştır. Yani Gmail, Hotmail vb. değilde kendi sitenizin uzantsına ait kendi mail hizmetinize göre anlatılmıştır.

Bu nedenle eğer sizler Gmail, Yandex vb. mailiniz için kurmak istiyorsanız ayarlar değişiklik gösterecektir.

İlk olarak üst kısım ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz.

wordpress-form-gondermiyor

 

Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra alt kısma geçelim. Alt kısım ayarlarını ise aşağıdaki gibi yapıyoruz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Resim Yükleme İşleminde Boyut Düşürme

wp-mail-smtp-nasil-kullanilir

 

Alt kısım ayarlarını da yukarıda gördüğünüz gibi yapıyorsunuz. Ve tüm ayarları yaptıktan sonra alttaki save settings butonu ile tüm ayarları kaydedin.

Artık düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeye geldi. Bunun için hemen eklenti ayarları ekranının en üstünde bulunan menülerden Email Test kısmına gidelim.

wordpress-form-calismiyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki kısma bir mail adresi yazın ve aşağıdaki send email butonu ile maili iletin.

Tüm ayarları doğru yaptıysanız buradan mail göndermeyi denediğinizde mailin başarılı şekilde gittiğine dair mesaj alacaksınız.

Ayrıca az önce mail testinde yazdığınız mail adresine de bir deneme maili gitmiş olması gerekir. İşte hepsi bu kadar.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*