WordPress Sitenizde Ziyaretçileri Yoruma Teşvik Etmek

wordpress-sitenizde-ziyaretcileri-yoruma-tesvik-etmekWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise sitenize giren ziyaretçilerin yorum yapmasını sağlamak üzerine olacak.

Ben, sen, o, biz, siz, onlar. Kimiz biz ? Webmasterlar. Yani ? En azından 1 blogu olup, bundan para kazanmak isteyen insan kitlesi.

Tabi ki bir webmaster’ ı yalnızca bu şekilde tarif edemeyiz. Yani site açarak bundan para kazanan kişiye Webmaster denir dersek, yarına çıkamayız 😀

Ancak web sitesi açarak para kazanmak neredeyse her webmaster’ ın yaptığı işlerden biridir.

Şuan bulunduğunuz web sitesi de yani Webisyo’ da, ziyaretçilerine bir şeyler sunarak para kazanmayı hedefleyen bir web sitesidir. Bunun kadar doğal bir şey yok sanırım.

Peki web siteleri nasıl para kazanır ? Bu sorunun cevabı; pek çok şekilde kazanabilir.

Yani örnek vermek gerekirse, reklam yayınlar, tanıtım yazısı alır, backlink alır ve buna benzer pek çok yöntemle para kazanabilir.

Ancak bunlardan önce öyle bir şey var ki, bir web sitesinin para kazanması için mutlaka sahip olması gerekir. Arkadaşlar hiç düşünmeyin. Tabi ki de o şey; yüksek hitdir.

Yani yüksek ziyaretçi sayısı. Eğer bir web sitesi günde binlerce ve daha yukarısında ziyaretçi alıyorsa, o web sitesi her şekilde para kazanacaktır.

Ancak tabi ki bunların yanında bu gelen ziyaretçilerin boşa gelmemesi gerekir. Yani sitemiz ile etkileşimde bulunurlarsa bu sitemizi çok daha değerli hale getirecektir.

Peki ziyaretçinin siteyle etkileşimi nasıl olacak ? Tabi ki de yorum yaparak arkadaşlar. En etkili yöntem budur.

Siteye Giren Ziyaretçilere Nasıl Yorum Yaptırılır ?

Bir ziyaretçi sitenize girip, okuduğu bir makaleyi beğenip, yorum bırakırsa bu bizim için süper olur.

Ancak tabi ki her zaman ve aslında neredeyse her zaman ziyaretçiler yorum yapmadan siteden çıkarlar. Bunun bir kaç nedeni olsa da en büyük 2 nedeni şunlardır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Php Kurulumunuzda Wordpress'in Çalışması İçin Gerekli Olan Mysql Eklentisi Eksik Çözümü!

Ya ziyaretçi makalemizi beğenmedi ve o yüzden yorum bile yapmadan çıktı. Yada makalemiz işini gördü ve çok da beğendi ancak yorum yapmayı unuttu ve çıktı.

Şimdi burada ilk seçeneği sizlerin düzeltmesi gerekir. Yani sitemizi boş içeriklerle doldurmayacağız. Mutlaka insanlara fayda sağlayacak, problem giderecek içerikler girmeliyiz.

Bu şekilde ilk seçeneği düzeltmiş oluruz. Kaldı geriye 2. seçenek. Yani ziyaretçinin yorum yapmayı unutup çıkması.

Eğer birinin bir şeyi unutmamasını istiyorsak, o şeyi ona hatırlatmalıyız arkadaşlar. Yani ziyaretçi siteye girdikten belli bir süre sonra ona makaleye yorum bırakması gerektiğini söyleyebiliriz.

Tabi ki bunu nazik bir dille yapacağız. Ve özellikle beli bir süre sonra hatırlatmalıyız dedim çünkü zaten eğer hemen çıkarsa muhtemelen yazıyı beğenmemiştir.

Ancak eğer 30 saniye veya üzerinde kalırsa girmiş olduğu sayfamız onu etkilemiş olabilir. İşte bizlerde tam o anda ona makaleyi beğendiyse yorum yapabileceğini hatırlatabiliriz.

Peki bunu nasıl yapacağız ? Yani sitemize giren ziyaretçiye bilgilendirme mesajı kutucuğu nasıl göstereceğiz.

Arkadaşlar öncelikle bu bahsettiğimiz özellik şu anda bulunduğunuz Webisyo’ da aktif olarak mevcut. Muhtemelen sizlere de çıkmıştır.

Eğer çıkmadıysa sayfayı yenileyerek tekrar kontrol edebilirsiniz. Sitemize girdikten 30 saniye sonra sizlere aşağıda gördüğünüz gibi bir uyarı gösteriyoruz.

Bizlerin de amacı zaten sitemize daha fazla yorum alabilmek.

siteye-bilgilendirme-kutucugu-ekleme

 

 

 

 

 

Arkadaşlar yukarıda gördüğünüz gibi oldukça etkili bir yorum teşvik yöntemi kullanıyoruz. Ve bu yöntemi kullandığımızdan beri hatırı sayılır derecede gelen yorum sayısında artış var.

Peki bunu hangi kodları kullanarak ne şekilde yaptık ?

Arkadaşlar öncelikle ftp den WordPress sitenizin aktif olan tema dizinindeki single.php dosyasını bulun ve düzenlemek üzere masa üstüne indirin.

Daha sonra single.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodları yine aşağıda gösterildiği şekilde dosyanın en altındaki <?php etiketinden önce ekleyin.


<script type='text/javascript'>
let saniye = 0;
let hedef = 30; // kullanıcının kaç saniye sitede kalınca bildirim çıkacağının süresi

let timer = setInterval(() => {
saniye++;
if(saniye == hedef){
alert("Eğer makale işinize yaradıysa makaleye bir yorum yaparak bizi ödüllendirebilirsiniz. Yorumunuz bize güç verecektir.");
clearInterval(timer);
}
}, 1000);
</script>

Örnek Gösterim

siteye-yorum-yaptirmak

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Siteye Facebook Login (Giriş) Ekleme (Wordpress)

Arkadaşlar ilgili kodu, ilgili dosyaya ekledikten sonra yeniden ftp ile ilgili dizine gönderin.

Bu işlemden sonra sitenizde herhangi bir makale sayfasına girerek işlemin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Son olarak verdiğimiz kod içerisinde ilgili kodun kaç saniye sonra çalışacağını ve mesaj içeriğini kendinize göre düzenlemeyi unutmayınız.

İşte hepsi bu kadar!

5tl

 

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

4 thoughts to “WordPress Sitenizde Ziyaretçileri Yoruma Teşvik Etmek”

  1. Yorumun internet sitelerine çok büyük faydası var, hele hele blog siteleri için çok daha faydalı. Bazı siteler Spam’lardan kurtulmak için yorum alanını silmeyi tercih ediyor. Sanırım internet ortamında en komik olay da bu, kendi topuklarına sıkıyorlar. Bu kanayan parmağı kesmekten farksız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*