WordPress Siteyi Çevrimdışı Yapma

wordpress-siteyi-cevrimdisi-yapmaWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi  Webmaster kategorimiz altına yazıyoruz. Makale konumuz ise WordPress siteyi çevrımdışı yapma yani bakım moduna alma ile ilgili olacak.

WordPress son yıllarda gittikçe popüler olan ve küçük, büyük fark etmeksizin pek çok sitenin altyapısını oluşturan bir içerik yönetim sistemidir.

Kendimize site kurarken yada bulduğumuz müşterilere web site yapacağımız zaman WordPress kullanarak yapabiliriz. Eğer WordPress siteyi localhost da yapıyorsak zaten yapım aşamasında bizden başkası siteyi göremeyecektir. Ancak online bir hosting üzerinde yayınlayarak ilerliyorsak yapım aşamasını bizden başka site adresine giren herkes görecektir. Ve eğer siteyi bir müşteriye yapıyorsak başta müşteri için sonra bizim için bu durum oldukça rahatsızlık verici olacaktır.

Çünkü müşteri daha hazır olmayan sitesini kimsenin görmesini istemez. Bizim tarafımızdan bakacak olursak da daha site yapım aşamasındayken müşterinin veya siteye girecek herhangi birinin yine aynı şekilde sitenin taslak halini görmesini istemeyiz. İşte bu yüzden site yapım aşamasındayken siteyi bakım moduna almalı yani siteyi çevrimdışı yapmalıyız. Farklı içerik yönetim sistemlerinde bakım modu özelliği zaten var. Mesela Joomla’da.

Ancak WordPress içerisinde bu şekilde entegre bir özellik bulunmuyor. Bu yüzden WordPress sitemizi çevrimdışı yapmak için bakım modu eklentisi kullanmamız gerekiyor. Sizlere tavsiye edeceğimiz eklenti benim de şuan yapım aşamasında olan bir projemde bizzat kullandığım ve oldukça basit ve hafif ( yani sitenizi yormayacak ) bir eklenti. Eklenti ismi ise Coming Soon Page & Maintenance Mode by SeedProd.

WordPress Maintenance Mode Kullanımı

Bu eklenti ile WordPress sitemizi çok basit bir şekilde bakım moduna alma işlemimizi yapabileceğiz. Şimdi gelelim eklentiyi nereden indirip nasıl kullanacağınızı anlatmaya. İlk olarak buraya tıklayarak ilgili eklentiyi indirin. Daha sonra WordPress sitenizin yönetici paneline giriş yapın ve eklentiler – yeni ekle kısmına gidin. Ve indirdiğiniz eklentiyi dosya seç kısmından yükleyerek kurun ve etkinleştirin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  C Panel ve Plesk Panel Nedir ?

Siteyi bakım moduna alma eklentimizi etkinleştirdikten sonra ayarlar menüsü altında yüklediğimiz eklentinin üzerine tıklayarak eklenti ayarları bölümünü açalım. Açtığınız ayarlar kısmında bakım modu ekranını istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz seçenekler mevcut ancak temel olarak işinize yarayacak özellikleri anlatacağız. İsterseniz kendiniz kurcalayarak çok daha gelişmiş bir WordPress yapım aşamasında ekranı yapabilirsiniz. Eklenti ayarlar kısmını açtığınızda aşağıda gördüğünüz gibi 4 sekmeli bir ayar ekranı gelecek.

wordpress-bakim-modu

 

 

 

Genel olarak hangi sekmede ne yapılabilir ?

Content; Bu kısımda çevrimdışı modunu etkin hale getirebilir ve yapım aşamasında ekranında görünecek logo, başlık, mesaj gibi seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Design; Bu kısımda bakım modu ekranı ile ilgili daha ekstra seçenekleri belirleyebilirsiniz. Mesela arkaplan rengi seçmek, arkaplan resmi eklemek, yazı renkleri belirlemek gibi.

Advanced; Bu kısımda ise en ekstra işleri yapabilirsiniz. Kendi özel css ve html kodlarınızı eklemek gibi.

Live Preview; Bu kısımda ise yaptığınız değişikliklerin canlı ön izlemesini sağlayabilirsiniz.

İsterseniz gelin söylediğim gibi temel olarak işimizi görecek bölümü öğrenelim. Content kısmını kullanarak WordPress sitemizi bakım moduna alabiliriz. Content başlığı altında kullanmamız gereken 3 kısım var. Bunlar; Status, Headline ve Message kısımları.

Bu kısımda Disable ( devre dışı bırak ) seçeneğini seçersek sitemiz normal moda döner yani herkes tarafından görünebilir. Ancak alt kısımda bulunan iki Enable ( etkinleştir ) seçeneklerinden herhangi birini seçersek bakım modu kısmı etkinleşir ve sitemiz çevrimdışı olur.

wordpress-yapim-asamasinda

 

 

 

Bu kısımda ise bakım modu sayfasında hangi başlığın görüneceğiniz belirleyebilirsiniz.

wordpress-cevrimdisi

 

 

 

Son olarak bu kısımda ise siteyi ziyaret edecek kullanıcılara daha geniş bir mesaj paylaşabilirsiniz.

wordpress-site-pasif-yapma

 

 

 

 

 

Yukarıda gösterilen 3 ayarı yaptıktan sonra WordPress sitenin çevrimdışı görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Read More Yazısını Düzenleme

wordpress-cevrimdisi-eklentisi

 

 

 

 

 

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*