WordPress Tema Nasıl Türkçeleştirilir ?

wordpress-tema-nasil-turkcelestirilirWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise WordPress tema Türkçeleştirme hakkında olacak.

Bir web sitesini farklı şekillerde kurabilirsiniz. Yani en basit örneğiyle eğer kodlama ve tasarım bilginiz var ise sıfırdan tamamen siz sitenizi yapabilirsiniz.

Veya web site işleriyle ilgili kısmi bilginiz varsa WordPress gibi kısmi hazır sistemleri kullanarak da web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Eğer hiç bir bilginiz olmadan site yapmak istiyorsanız size etkileyici Wix sitemden bahsedebilirim 😀 Şaka şaka.. WordPress gibi bir sistemle neredeyse istediğiniz siteyi yapmanız mümkündür.

Hatta günümüzde pek çok büyük web sitesinin alt yapısı WordPress dir. Ancak az önce de belirttiğim gibi WordPress kısmen hazır bir sistemdir. Yani sitenizi istediğiniz şekle sokabilmek veya farklı ayarlarını yapabilmek için belli seviyede bilginiz olması gerekir.

Örneğin WordPress sitenizin temasını Türkçeleştirmek istediğinizde bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Aslında şimdi anlatacağımız yöntem ile bunu zaten öğrenecek ve çok zor bir işlem olmadığını göreceksiniz.

Poedit ile Tema Türkçeleştirme

Peki WordPress site nasıl Türkçe yapılır ? Arkadaşlar pek çok Webmaster ın kullandığı yöntem olan Poedit ile tema Türkçeleştirme yöntemini kullanacağız. İsterseniz daha fazla sözü uzatmadan tema Türkçeleştirme işlemimize başlayalım.

Öncelikle Poedit İndir bağlantısından son sürüm Poedit tema Türkçeleştirme programımızı indirelim. İlgili programı indirdikten sonra hemen basit şekilde ileri ileri diyerek kurulumunu yapalım. Kurulum sonrası ilgili programı çalıştırdığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

poedit-kullanimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi yapmamız gereken işlem temamızın dil dosyasını seçip Türkçeleştirme işlemine başlamak. Ancak öncelikle temanın tr_TR.po adındaki Türkçe dil dosyasını bulmamız gerekir. Bu dosya WordPress dosyalarınız arasında \wp-content\themes\kullandiginiz-tema\languages dizini altındadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Wordpress Resim Yükleme İşleminde Boyut Düşürme

İlgili dizindeki tr_TR.po dosyasını yukarıdaki ekranda gördüğünüz Bir çeviriyi düzenle kısmından seçelim ve açalım. İlgili dosyayı Poedit de açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

poedit-turkcelestirme

 

Yukarıda gördüğünüz gibi bazı kısımlar Türkçe ancak bazı kısımlar halen Türkçeleştirilmemiş. Türkçeleştirmek istediğiniz tüm kısımların karşına Türkçe karşılıklarını girmemiz gerekir. İlgili herhangi bir satırı Türkçeleştirmek için ise ilgili satırın üzerine basalım ve aşağıdaki Çeviri kısmına Türkçe karşılığını yazalım.

site-dilini-turkcelestirme

 

Yukarıda gördüğünüz gibi ilgili satırın Türkçe karşılığını girdiğimizde yukarıda karşısında da Türkçe kısmı yazacak. Aynı şekilde Türkçeleştirmek istediğiniz tüm satırları bu şekilde Türkçe yapın. Tüm işlemler bittiğinde Ctrl + S ile dosyayı kaydedin.

Dosyayı kaydettiğinizde dosyanın bulunduğu dizine bir de tr_TR.mo dosyası oluştuğunu göreceksiniz. Bu 2 dosya birbiriyle bağlantılı çalışmaktadır. Bu nedenle düzenlediğiniz tr_TR.po dosyasını temanın dil klasörü içine atarken tr_TR.mo dosyasını da atınız.

İlgili dosyaları üzerine yaz veya değiştir diyerek yeniden dil klasörü içine atıp sitenizi kontrol ettiğinizde artık değiştirdiğiniz kısımların Türkçe olduğunu göreceksiniz. İhtiyacınız olduğunda yine aynı yöntemle sitenizi Türkçe yapabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*