WordPress Yorum Onay Bildirimi

wordpress-yorum-onay-bildirimiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi Webmaster kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise WordPress yorum onay bildirimi ile ilgili olacak.

Bir web sitesi hazırlıyorsunuz ve ziyaretçileriniz için özenle makaleler yazıyor ve yayınlıyorsunuz. Daha sonra ziyaretçilerinde görüşlerini almak adına WordPress sitenize yorum bölümü ekliyorsunuz.

Ziyaretçilerde teşekkür, istek, görüş, öneri vb. amaçlar ile makalenize yorum yapıyor. Bazen geri dönüş beklemeyen yorumlar yapılabiliyor ancak bazen de kullanıcı yaptığı yorumun onaylandığını ve cevap yazıldığını bilmek, öğrenmek istiyor. Arkadaşlar bir ziyaretçinin yorumunun onaylandığını bildirmek önemlidir.

Bu ziyaretçinin sitenizi bir kez daha ziyaret etmesini ve aklında kalıcı olmasını sağladığı gibi daha pek çok faydası vardır. Ziyaretçi yorum onaylama bildirimi yapmak ziyaretçinize onunla ilgilendiğinizi de gösterir. Peki WordPress için yorum onayı bildirimi nasıl eklenir ? WordPress yorum onaylandığında bildirim gönderilmesini nasıl sağlarız ? Gelin iyice konu detaylarına girelim ve öğrenelim.

WordPress Onaylanan Yorumu Bildirmek

Arkadaşlar WordPress sitemizde yorum onay bildirimi yapmak için kullanmamız gereken eklenti var. Bunlar; Easy Wp Smtp ve Comment Approved eklentileri. Aslında burada esas eklentimiz Comment Approved ancak bu eklentinin altyapısal çalışmasını sağlayacak olan da Easy Wp Smtp eklentisi. Yani şu şekilde çalışacak; Comment Approved sitenin ön yüzünde yorumum onaylandığında bildirim gönder seçeneği olarak görünür ve ziyaretçi bu seçeneği seçip yorum yaptığında sisteme bu ayarı kaydeder.

Daha sonra siz panelde yorumu görüp onayla butonuna bastığınızda ise 2. eklentimiz olan Easy Wp Smtp devreye girer ve kullanıcının yorum yaptığı mail adresine mail gönderir. Çalışma mantığını da anladığımıza göre şimdi işlemlere başlayalım.

Öncelikle Comment Approved ve Easy Wp Smtp bağlantılarına tıklayarak ilgili eklentileri indirin. İndirdiğiniz eklentleri WordPress yönetim panelinde; Eklentiler – Yeni Ekle – Eklenti Yükle – Dosya Seç adımlarını takip ederek kurun ve etkinleştirin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Öğeyi Denetle ile Kodun Hangi Kaynak Dosyada Olduğunu Bulmak

Şimdi öncelikle Comment Approved eklentisinin ayarlarını yapalım. Comment Approved yorum onay bildirimi eklentisinin ayarlarına ulaşmak için yönetim panelinizden Ayarlar – Comment Approved kısmına gidin. Bu kısma gittiğinizde aşağıdaki ayar sayfası gelecektir. Ayarları aşağıda anlatıldığı gibi yaptıktan sonra aşağıdaki kaydet butonuna basın.

comment-approved-yorum-onayi

 

Yukarıda görülen ayarları kendinize göre yaptıktan sonra kaydedin ve sıradaki işleme geçin. Arkadaşlar sıradaki işlemimiz Comment Approved eklentisinin ön yüzünü Türkçeleştirmek. Yani Comment Approved WordPress yorum onay bildirimi eklentisini kurduğunuzda ve sitenizde yorum kısmına baktığınızda yorum onayı bildirim kutucuğunun geldiğini ama onay bildirimi metninin İngilizce olduğunu göreceksiniz.

Bunu Türkçe yapmak için eklenti dosyalarından birini düzenleyeceğiz. Bu dosya Comment Approved eklenti klasörünün içinde ve şu yolu izleyerek dosyaya ulaşabilirsiniz; comment-approved\classes/main.php. Main.php dosyasını açtıktan sonra yapmamız gereken işlem oldukça basit. Sitenin ön yüzünde İngilizce olarak yazan kısmı yani “Notify me by email when my comment gets approved” yazısını bularak istediğiniz şekilde Türkçe yapabilirsiniz.

Örneğin; Yorumum onaylandığında bana mail olarak bildirin. yapabilirsiniz. Bu değişikliği ilgili dosyada yaptığımızda artık Comment Approved eklentisi ile ilgili işlerimiz bitmiş olacak. Şimdi gelelim kullanıcıya onay maili gitmesine. Yani sisteminiz bir posta gönderecek. Bunun içinde arka plan da posta gönderimi yapacak bir eklentiye ihtiyacımız var.

Tabi ki bu eklenti de ilk başta bahsettiğimiz 2. eklentimiz olan Easy Wp Smtp eklentisi. Şimdi Easy Wp Smtp ayarlarını yapmak için WordPress yönetim panelinizden Ayarlar – Easy Wp Smtp kısmına gidin. Bu kısma gittiğinizde karşınıza aşağıdaki ayar ekranı gelecektir. Yapmanız gereken ayarlar aşağıda gösterilmiştir.

Önemli Not; Aşağıdaki ayarlar site uzantısı maili yani siteye ait kullanılan mail üzerinden anlatılmıştır. Eğer Gmail, Yandex Mail vb. farklı mail platformları kullanıyorsanız ayarlar farklı olacaktır. Google üzerinden kullandığınız mail yapısının ayarlarını arayarak bulabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Adsense Mail Adresi Değiştirme

easy-wp-smtp-kullanimi

 

Evet arkadaşlar yukarıda gördüğünüz gibi 2.eklentimizin de ayarlarını yapmış olduk. Bu ayarları yaptıktan sonra çalıştığından emin olmak için yukarıdaki Test Mail sekmesine gidin ve kullandığınız farklı bir mail adresine deneme maili göndererek mailin ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin.

Eğer mail ulaşıyorsa bu eklenti ile de işimiz bitmiştir. Artık son yapmamız gereken bir test yapmak. Sitenizi açın bir test yorumu yapıp onay bildirimi seçeneğini de seçerek yorumu gönderin. Daha sonra WordPress yönetim panelinize girin ve yorumu onaylayın. Son olarak yorum yaparken girdiğiniz mail adresine bildirim gidip gitmediğini kontrol edin. İşte hepsi bu kadar.

Önemli Not; Eğer makaleyi okuyarak anlamakta güçlük çekiyorsanız lütfen sizin için hazırladığımız makale videomuzu izleyin.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

14 thoughts to “WordPress Yorum Onay Bildirimi”

 1. Adamın dibisin ya 🙂 Spama düşüyordu mail sayende hallettim sağol. Sadece 1 eklentiye bakıyormuş Allah razı olsun.

   1. Sağol. Peki bu mesajı html css formatında gönderebilir miyiz? html css kodlarını yazıyorum algılamıyor normal kod olarak gönderiyor.

    1. Merhaba Eren, sanıyorum eklentinin bu şekilde bir desteği yok. Ancak iyi bir yazılım bilgin var ise eklenti dosyalarında bir takım değişiklikler yaparak belki bu işlevi ekleyebilirsin.

    1. Merhaba, wp-content/plugins/comment-approved/classes dizini altındaki main.php dosyasını iletebilirseniz kontrol edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*