Yazım Yanlışlarını Düzeltme Programı

yazim-yanlislarini-duzeltme-programiWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise yazım yanlışı düzeltme programı hakkında olacak.

Gördüğünüz gibi yine faydalı olacağını düşündüğümüz bir makale ile karşınızdayız.

Aslında sanki çok lazım değilmiş gibi görünen ve aslında öyle olan ancak lazım olduğunda ise gerçekten hayat kurtaran bir çözüme değineceğiz.

Artık bilişim ve teknoloji çağındayız. Yani bu ne demek derseniz ?

Her şey artık internet ve bilgisayarlar ile yapılıyor ve genç veya yaşlı olun, ister köylü ister şehirli olun interneti ve bilgisayarı kullanmayı öğrenmek zorundasınız.

Evlerde, iş yerlerinde ve tüm ortamlarda artık yazışmalar, haberleşmeler hep bilgisayar ve internet kullanarak sağlanıyor. Bugünkü makalemiz ise ilk söylediğim yazışmalar ile ilgili olacak.

İster bir kimseye nostalji olsun diye mektup gönderin, isterseniz dijital ortamda bir mail veya belge gönderin. Yazdıklarımızın anlaşılır ve kaliteli olması için yazım kurallarının doğru olması gerekir. Yani diğer bir deyişle yazım yanlışı olmaması gerekir.

Yazım Yanlışları Nasıl Düzeltilir ?

Tabi ki bunu aslında temelde öğrenmemiz gerekir veya okul çağını geçeli çok olduysa öğrenmeniz gerekirdi. Hangi kelimenin doğru yazılışı nasıl veya nerelerde noktalama işaretleri olmalı bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Ve özellikle de kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız, önemli yazışmalar veya belgelerde yazım yanlışları olması sizi işinizden bile edebilir. Peki yazım yanlışları nasıl düzeltilir ? Yani yanlış yazılan kelimeleri düzeltme programı gibi bir şey var mı ?

Arkadaşlar şimdi sizlere bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Ancak yeni bir program olarak değil, yıllardır kullandığınız bir programın özelliği olarak göstereceğiz. Tabi ki de Microsoft Office programları içindeki Word programından bahsediyorum.

Word programı içinde Yazım ve Dil Bilgisi Denetleme Aracı var. Peki bu aracı kullanarak makaledeki yanlış yazılan kelimeleri düzeltme işlemini nasıl yapacağız ? Öncelikle Word programını başlatın.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  İşletim Sistemi Orjinal mi, Değil mi ? Nasıl Anlaşılır ?

Hatta daha önceden yazdığınız bir metniniz var ise ondaki yazım hatalarını bulmak için o belgeyi de açabilirsiniz. Veya test etmek için bizim aşağıda yaptığımız gibi Word içerisine bir kaç yanlış yazılmış kelime ekleyin.

word-yazim-yanlisi-duzeltme

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi yanlış yazılmış birkaç kelime ekledik. Şimdi üst menüden Gözden Geçir menüsüne gelelim ve Yazım ve Dil Bilgisi aracına basalım.

yazim-ve-dil-bilgisi-duzeltme

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki menüye bastığınızda karşınıza aşağıdaki kutucuk açılacaktır.

word-imla-kurallari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi artık hangi kelimeleri yanlış yazdığınız yukarıdaki pencereden oldukça rahat şekilde görebilir ve hızlıca düzeltebilirsiniz. Yanlış yazdığınız kelimeler size kırmızı olarak gösterilecektir.

Hemen aşağıdaki alanda da hangi kelimeyi yazmak istediğiniz doğru yazılışı ile gösterilmektedir. İlgili kelimeyi seçip sağ taraftan Değiştir dediğinizde yanlış yazdığınız kelime artık doğrusu ile değiştirilecektir.

Hızlı bir şekilde tüm belgedeki yanlış kelimeleri bu şekilde tespit edebilir ve değiştirebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar!

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*