Youtube Videosuna Altyazı Ekleme

youtube-videosuna-altyazi-eklemeWebisyo’ dan herkese merhabalar. Bugün ki makalemizi İnternet kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Youtube videosuna altyazı ekleme ile ilgili olacak.

Tam olarak ilk çağlarda bulunmamış olsak da insanların o zamanlardan beri gösteriş merakları olduğunu düşünüyorum. Yani mağara çağından bu yana insanlar sürekli üzerine ilgi çekmek için çabalıyorlar.

Zamanında mağara duvarlarında yapılan paylaşımlar günümüzde adına sosyal medya denilen mecralarda yapılıyor. Son zamanların en popüler sosyal medyası da tabi ki Youtube oldu! Ve çeşitlik Youtube kanalları bulunuyor.

İnsanlar bazen Youtube üzerinde önemli deneyler paylaşırken bazen de günlük hayatlarında yaptıkları önemsiz şeyleri önemli bir şeymiş gibi paylaşıyor. Ve paylaştıkları bu videolar sayesinde izlenme oranlarına göre para kazanıyorlar.

Hatta o kadar büyük paralar kazanıyorlar ki, Youtube artık bir meslek haline geldi. Tabi bu kadar büyüyen bir platform da insanlar artık işlerini daha iyi yapmak ve videolarını daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorlar.

Daha fazla insana ulaşmanın en önemli yolu da tabi ki videolarınızı farklı ülkelerden insanlara da izletebilmek.

Ancak eğer videonuz da bir çeviri yani Youtube videosunda alt yazı bulunmuyorsa farklı ülkeden insanların videolarınızı anlaması zor olacak bu nedenle sizi takip etmeyeceklerdir.

Bu nedenle Youtube’da daha fazla insana ulaşmak ve farklı ülkeden insanlarında sizi izlemelerini istiyorsanız, Youtube videosuna çeviri eklemek zorundasınız. Peki bunu nasıl yapacağız ?

Yani Youtube videosuna alt yazı nasıl eklenir ? gelin hep birlikte öğrenelim. Arkadaşlar bu işlemi 2 şekilde yapabilirsiniz.

Birinci yöntem; Alt yazı dosyası oluşturma programı ile alt yazınızı oluşturduktan sonra alt yazı dosyasını kaydedip, Youtube alt yazı ekleme kısmından videonuza ekleyebilirsiniz.

Veya doğrudan Youtube video ayarları kısmından alt yazınızı ekleyebilirsiniz.

Merak etmeyin Youtube arayüzünden eklediğiniz alt yazınızın dosyasını da daha sonra kullanılmak üzere bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Şimdi 2 yöntemi de anlatarak devam edelim.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Twitter Sayfa Açma

Alt Yazı Dosyası Oluşturma ve Youtube Videosuna Ekleme

Alt yazımızı Subtitle Workshop isimli program ile oluşturacağız. Ancak bu programda videoya nasıl alt yazı ekleneceğini başka bir yazımızda anlattığımız için ilk ekleme yöntemini yeniden buradan anlatmayacağız.

Bu nedenle hemen Alt Yazı Dosyası Oluşturma ? bağlantısına tıklayarak Youtube videosu için nasıl alt yazı dosyası oluşturulur öğrenebilirsiniz.

İlgili yazıda gösterildiği gibi alt yazı dosyanızı oluşturduğunuzda kaydet dedikten sonra ekranda çıkacak seçeneklerden Youtube formatını seçerek kaydetmeniz yeterlidir.

Daha sonra Youtube hesabınızda oturum açın ve aşağıda da gördüğünüz gibi sağ üst kısımdan hesap adınıza tıklayın. Açılan seçeneklerde Youtube Studio Beta seçeneğine tıklayarak eski adıyla Youtbe içerik stüdyosuna ulaşın.

youtube-alt-yazi-ekleme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlar benim Youtube hesabım güncellendiği için Youtube Studio Beta gelmiş. Aslında bu seçenek hepinizin bildiği Youtube İçerik Stüdyosu. Yani kafanız karışmasın.

Hemen içerik stüdyosuna giriyoruz ve videolarımızdan hangisi için alt yazı ekleyecek isek onun üzerine tıklıyoruz.

Daha sonra karşınıza gelen ekranın sol kısmında aşağıdaki gibi eksik özellikler – çeviri ve metne dönüştürme seçeneğini seçiyoruz.

youtube-alt-yazi-nasil-eklenir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine burada kafanız karışmasın. Yukarıdaki adım ile alt yazı ekleme kısmına ulaşacağız.

Eski adı ile içerik stüdyosunda video yöneticisine gelip ilgili video yanındaki düzenle seçenekleri arasında alt yazılar kısmına girdiğinizde de aynı yere ulaşacaksınız.

Şimdi açılan ekranda aşağıda gördüğünüz gibi yeni alt yazı ekle butonuna basalım ve ardından hangi dilde alt yazı ekleyecek isek onu seçelim ve ilgili dilin üzerine tıklayalım.

youtube-yabanci-alt-yazi-ekleme

 

Yukarıda İngilizce’yi seçip daha sonra İngilizce’ nin üzerine tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Facebook' ta Gizli Mesaj Gönderme

youtube-alt-yazi-ekle

 

Yukarıda gördüğünüz dosya yükle butonuna basarak alt yazı oluşturma programımızda oluşturduğumuz Youtube alt yazı dosyamızı seçelim. Dosyayı yüklediğinizde aşağıdaki ekran gelecektir.

youtube-alt-yazi-yapma

 

Yukarıdaki ekranda artık son kontrolleri yapabilir eğer her şey yolunda ise sağ üstteki yayınla butonuna basarak videoya alt yazı ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Youtube Üzerinde Alt Yazı Oluşturma ve Ekleme

Şimdi gelelim program kullanmadan doğrudan Youtube’ da alt yazı oluşturma kısmına. Arkadaşlar bu adımda hemen az önce geldiğimiz adım olan alt yazılar kısmına gelelim.

Yani içerik stüdyosunu açın ve alt yazı eklemek istediğiniz videonun üzerine tıkladıktan sonra sol menüden eksik özellikler – çeviri ve metne dönüştürme kısmına ulaşın.

İlgili kısma ulaştığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

youtube-yabanci-alt-yazi-ekleme

 

Yukarıdan yine alt yazınızın dilini seçin ve daha sonra seçtiğiniz dilin üzerine tıklayın. Bu işlemden sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

YouTube-alt-yazi-nasil-yapilir

 

Şimdi yukarıdaki yeni alt yazılar oluştur butonuna basalım. İlgili butona bastığınızda karışınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

youtube-alt-yazi-programi

 

Yukarıdaki ekran da alt yazı ekleme işlemi artık oldukça basit. Hemen sol kısıma alt yazılarınızı yazıp enter tuşuna basarak sonraki zaman dilimi için alt yazılarınızı ekleyerek videoyu tamamlayabilirsiniz.

Tüm video için alt yazıları eklediğiniz de yayınlamak için sağ üstteki yayınla butonuna basmanız yeterlidir.

Son olarak Youtube üzerinden oluşturduğunuz alt yazınızı dosya olarak kaydetmek için alt yazı yazma alanı üstündeki işlemler butonuna ve açılan seçeneklerden indir butonuna basmanız yeterlidir.

İndirdiğiniz bu dosyayı daha sonra ilgili videonuz için yeniden kullanabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Önemli Not; Makaleyi daha iyi kavramak için lütfen sizler için hazırladığımız hemen aşağıda bulunan makale videomuzu izleyiniz.

Makaleyi İzle.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz. Bir Sonraki Makalemizde Görüşmek Üzere.. | WEBİSYO

Bu Makaleyi Paylaş !
İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Facebook Scontent Nedir ?


Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

ali

Merhaba ben Ali, hayata pozitif bakan, devamlı olumlu biri olmaya çalışan, az sayıda arkadaşı olan arkadaşlarına kanka diyen ve onları çok seven, oldukça komik, neşeli, çok iyi diş fırçalayan, bilgisayarcı, şarkı söyleyen, aklı fikri futbolda olan ve çok iyi futbol oynayan, topa sol ayak ile vuran, idealleri olan, bişeyler yapmak için, bir yerlere gelmek için devamlı çalışan bir insan. Ve bu yazıyı okuduğun için seni çok seviyor. :) | ''Hayal gücü, gözlerimizi kapattığımızda görebildiklerimizdir..'' ( Ali Yalçın ) | İletişim: ali@webisyo.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*