Yozgat Gezi Rehberi , Gezilecek Yerler

Yozgat eski zamanlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden önemli eserler barındırmaktadır. Gezilecek yerler listenize eklemenizde fayda var. Şimdi Yozgat hakkında bilgi sahibi olalım.

Yozgat Nerede?

Yozgat 421 bin nüfusa sahiptir. Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Yozgat iline bağlı 14 ilçe bulunur. Yozgat ilimizde gezilip görülmesi gereken birçok yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse buraya gelip bu yapıları gezmekte fayda vardır.

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Eşsiz güzelliklere sahip olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı Çamlığı Milli Parkı şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı’na ulaşım kolaydır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı’na yürüyerek ya da birçok otobüs ve dolmuş ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Çeşka Kalesi

Yozgat için önemli bir mimari olan Çeşka Kalesi şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunur. Yine buraya da yürüyerek veya otobüslerle gelmek mümkündür.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat ilinin merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşmak çok kolaydır.

Yozgat Müzesi

Şehrin merkezinde yer alan İstanbulluoğlu Mahallesi’nde bulunmaktadır. Buraya yaya ya da toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.

Nizamoğlu Konağı şu anda Yozgat Müzesi olarak kullanılmaktadır. Konak 1871 yıllında inşa edildi. Korunması gereken eserler arasına ise 1975 yılında alındı. 1985 yıllında ise müze olarak hizmete sunuldu. Yozgat Müzesi’nde çok sayıda eser sergilenmektedir. Burada arkeolojik ve kültürel eserler bölümleri bulunur.

Çapanoğlu Camii

İlimizin merkezinde bulunan İstanbulluoğlu Mahallesi’nde bulunmaktadır. Buraya yürüyerek veya şehir içi araçları ile ulaşılabilir.

Akdağmadeni Ormanları

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde bulunan bu ormanları alışılmadık güzellikleri ile şehri renklendirmektedir. Buraya toplu taşıma araçları ile gidilmemektedir. Buraya şahsi aracınızla gidebilirsiniz.

Behramşah Kalesi

Behramşah Kalesi 1710 yılında yapılmıştır. Birçok beylik için stratejik önem teşkil etmiştir. Bu önemli yapı Muşalikalesi Köyü- Akdağmadeni arasındaki bir bölgede bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Çapanoğlu Çarşı Hamamı

İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sinop Gezi Rehberi, Gezebileceğimiz Güzel Yerleri

Şehir merkezinde bulunan hamamın kitabesi bulunmadığından dolayı tarihi bilinmemektedir. Bu hamam iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler çoğu Eski Türk Hamamları gibi kadın ve erkek bölümüdür. Bu iki bölümün farklı zamanlarda yapıldığı söylenmektedir. Bu iki yapıyı incelediğimizde bu durumun doğru olduğu anlaşılmaktadır. 

Bu hamam L harfi şeklinde yapılmış külahları birleşik değildir. Bu hamamları etrafında esnaflar bulunmaktadır. Buraya çarşı denilmesinin sebebi de budur. Erkekler hamamı Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından yapılmıştır. Kadınlar hamamı Çapanoğlu Süleyman Bey tarafından yapılmıştır.

Yozgat Gece Hayatı

Yozgat ilinde gece hayatı pek canlı değildir. Genelde gece hayatları kafelerden geçmektedir. Bunun yanı sıra barlar, pavyonlar ve gece kulüpleri şehir merkezinde bulunur. Sayıları ise azdır.

Yozgat Nerede Kalınır?

Yozgat pek turist çeken bir şehir olmadığından dolayı otel sayısı çok fazla değildir. Pek büyük oteller yoktur. Genelde motel tarzı küçük pansiyonlar bulunur. Fiyatları ise genelde ucuzdur.

Yozgat Ne Zaman Gidilmedi?

Yozgat İç Anadolu Bölgesi’nde bulunduğundan kışları fazlasıyla soğuktur. Bu yüzden yazları gidilmesi daha uygun olacaktır.

Bu Makaleye Tepkin ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

One thought to “Yozgat Gezi Rehberi , Gezilecek Yerler”

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Yozgat’a bir kere gitme fırsatım oldu fakat gezemedim. Tekrar gidip belirttiğiniz yerleri özellikle gezeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*